KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Tebriz’de konsolosluk açtı İran’ın Londra Büyükelçiliği basıldı!

Rusya Tebriz’de konsolosluk açtı İran’ın Londra Büyükelçiliği basıldı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 6 dk okuma süresi
539 0


1957 Tiflis doğumlu, Farsça, İngilizce ve Fransızca bilen, 2011’den günümüze Rusya Federasyonu Tahran Büyükelçilik görevinde bulunan LEVAN DZHAGARYAN (Levan Cagaryan) kendisi gibi Tiflis doğumlu ve Ermeni asıllı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Viktoroviç Lavrov’un talimatıyla, Güney Azerbaycan’ın kalbi Tebriz’de konsolosluk açmak için harekete geçti. Bu iş için Reşt Başkonsolosu Konstantin Alexeyev’i görevlendirdi. Konstantin Alexeyev Tebriz’e giderek ön incelemelerde bulundu ve 1956 Erdebil doğumlu, Şiraz Üniversitesi mezunu Tebriz valisi Majid Khudabakhsh ile bir araya geldi. Majid Khudabakhsh;
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yakın bir isim. ılımlı reformcu politikacı kimliğiyle tanınıyor ve 24 Eylül 2017’den bu yana Tebriz valisi. Majid Khudabakhsh, İran ve Azerbaycan arasında kontrollü ilişkilerin sürdürülebilir olmasıyla sorumlu. Konstantin Alexeyev;
Tebriz’deki Rus Konsolosluğu’nun kurulmasının, İran ile Rusya arasındaki ilişkilerin genişletilmesine yardımcı olacağını söylediği ziyaretinde, Konsolosluk binasının eski Rus konsolosluk binasının bulunduğu yerde faaliyete geçeceğini de sözlerine eklemiş. Neden Tebriz? Çünkü ta Sovyetler döneminde Güney Azerbaycan Rusya’nın askeri-siyasi gündemindeydi. Sovyetler Birliği için İran Azerbaycan’ı, demiryolu ve karayolu ile Basra Körfezi’ne oradan da Doğu Hindistan ve Uzak Doğu limanlarına ulaşmak için gerekliydi. Günümüz Rus jeopolitikçilerde aynı şeyi düşünüyor.

İngiltere Rusya’nın kendi hinterlandında nüfuz alanını genişletmesinden rahatsız. İran ve Rusya yakınlaşmasını çıkarlarına ters görüyor. Bu amaçla iki ülkenin yakınlaşmasını sabote etmenin peşinde. İran’ın Londra Büyükelçiliğinin karşı devrimci bir grup tarafından basılması, benim fikrime göre Kraliçenin adamlarının işi. Karşı devrimci denilince TUDEH veya Halkın Mücahitleri sanılmasın. Kesici aletler ve sopalarla elçiliği basan eylemciler Şii lider Sadık Hüseyni Şirazi’ye bağlı. Eylemciler, elçilik binasını basmalarının ardından İran bayrağını indirerek, kendi sembollerini içeren bir bayrağı elçilik binasına asmıştı. Eylemciler, İran’da tutuklu bulunan, Sadık Hüseyni Şirazi’nin oğlu Seyit Hüseyin Şirazi’nin serbest bırakılmasını talep etmişti. Seyit Hüseyin Şirazi, İran otoritelerini ‘firavun’ olarak tanımlamasının ardından İran’ın Kum şehrinde tutuklanmıştı.

Son bir ayda İran hava sahası içinde düşen uçaklara bir de bu perspektiften bakalım. Ruslarında İngilizlere cevabı ne yazık ki trajik olabiliyor. İstanbul’a gelmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden havalanan Başaran Holding’e ait özel jet İran’ın güneydoğusundaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kentine bağlı Durk Enar köyü yakınlarına düşmüştü. Allah böyle acılar yaşatmasın. Ölenlerin genç yaşta anne adayı olmasından üzüntü duymamak mümkün değil. Ancak insanın aklına bazı sorularda hücum ediyor. Türk uçağının ait olduğu holding sahibinin kuzeni Cansen Başaran Symes, kiminle evli? Cansen Başaran Symes, başarılı bir iş kadını. World Economic Forum (Dünya Ekonomi Forumu) tarafından 2000 yılında “Global Leaders for Tomorrow” (Geleceğin Global Liderleri) ünvanını alan Cansen Başaran-Symes, 2000 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı İş Kadını” ödülüne ve 2006 yılında Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında çağdaş Türkiye’nin başarılı Türk kadınlarından biri olarak üstün hizmet ödülüne layık görülmüştü.. 22 Ocak 2015’te TUSİAD’ın 17. başkanı seçilmiş, bu görevi 12 ocak 2017’ye kadar sürdürmüştü. INSPARK Intelligent Business Solutions’un (Bilişim ve danışmanlık kuruluşu) kurucusu Stephen Symes ile evli. Stephen Symes, iyi bir golf oynayıcısı, ödülleri var. Inspark 1990 yılında İngiltere’de kurulmuş, 5 yıl sonra ise Türkiye ofisi açılmış. Dünyanın en önemli web tabanlı CRM sistemlerinden Salesfore.com’un da Türkiye temsilcisi. Bilgilerinizi bir tazeleyin. FETÖ’nün kozmik odalarından Tarkim’in sahibi Faruk Bayındır Türkiye’den nasıl kaçmıştı? Bayındır, bir gece yarısı TC-FRK kuyruk tescilli jete 15 valiz dolusu gizli belge doldurup sırra kadem basmıştı. Bayındır’ın kaçtığı uçak TÜSİAD Başkanı Cansen Symes’in kuzeni olan işadamı Hüseyin Başaran’a aitti. Albert Einstein’ın da dediği gibi, evrende tesadüfe yer yoktur ve Tanrı zar atmaz!
Kaynak :
1-http://kayhan.ir/fa/news/127431
2-http://www.irna.ir/fa/News/82831750
3-http://vestnikkavkaza.net/tags/Majid%20Khodabakhsh
4-https://iran.mid.ru/web/iran_en/consulate-general-in-rasht
5-https://www.google.com.tr/amp/s/m.ahaber.com.tr/gundem/2016/09/28/iste-fetocu-isadaminin-firarinin-perde-arkasi/amp
6-https://www.google.com.tr/amp/s/m.dunya.com/amp/ekonomi/bulutta-710-buyuyen-insparkin-gozu-nesnelerin-haberi-220455

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir