KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Libya’da Askerî Üs Kuracak Mı?

Rusya Libya’da Askerî Üs Kuracak Mı?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
31 0

18 şubatta Libya’da Rusya’nın temas grubun başkanı Lev Dengov’un Mısır gazetesi Yorum 7’de yaptığı açıklamasına göre Halif Haftar, Rusya’dan Doğu Libya’da askeri üs kurma konusunda yardım istemiştir. Lev Dengov, Rusya Savunma Bakanlığın Haftard’dan gelen söz konusu talebi ile ilgili tüm detaylara sahip olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte Rusya temsilcisi, Moskova’nın bahsettiğimiz durum ile ilgili herhangi resmi açıklaması ile ilgili bilgilere sahip olmadığını belirtmiştir.
Röportajına devam ederken Dengov şunu söylemiştir: «Rusya Libya’da askeri çözümünden yana olmayıp BM Libya Özel Temsilcisi Hassan Salame’nin faaliyetlerine desteklemekte ve 2015’te yapılan barış anlaşmasının gerçekleşmesini önemsemektedir ». Bunun yanında Rus temsilcisi, Rusya’nın BM’in Libya’ya silah satma ambargosuna uyduğunu açıklamıştır. Bununla birlikte Dengov «Haftar ve Sarac, birden daha çok Rusya’ya Kadafi döneminde Libya ile yaptığı silah anlaşmaların yenilenme talebiyle başvurduğunu» kabul etmiştir. Bu bağlamda Lev, Rusya’nın askeri-teknik sözleşmeleri 2011’de yürürlüğe giren BM ambargosunun kaldırılmasından sonra yenileyeceğini belirtmiştir.
Yukarıda söylenenlerin yanında Lev Dengov Rusya’nın Libya’ya « siyasi çözümüne yol açmaya yardımcı olan askeri danışmanlık» konusunda yardım ettiğini fiilen kabul etmiştir. Dengov şöyle devam etmiştir «Libya ve BM terörizme karşı askeri yardım talebinde bulunursa ve Libya’nın gerçek tehdit altında olduğunu ispatlanırsa Rusya Libya’ya yardımcı olacaktır».
Rus temsilcisinin yaptığı açıklamadan hemen sonra Haftar’ın sözcüsü olan Ahmed al Sismari, Dengov’in yaptığı açıklamaları yalanlamıştır. Resmi Rus temsilcileri de Libya’da üs kurma ile ilgili haberleri yalanlamıştır. Örneğin Rusya Federasyon’un Konseye bağlı Savunma Komitesinin başkanı Viktor Bondarev’e göre « Şu an Mısır ve Libya’da Rusya için üs kurma planları mevcut değildir. Buna karşın Fransız analist olan Alen Rodye’nin Atlantico’da yaptığı açıklamasında Rusya’nın Suriye’ye ek olarak Libya ve Mısır’da kurulacak olan üslerden yana olacağını dile getirmiştir. Alen, Tobruk parlamentosunda olan güvenilir kaynağa dayanarak « Son zamanlarda Rus temsilcilerin birden daha çok defa Tobruk limanını ziyaret edip onun durumunu kontrol ettiğini» açıklamıştır.
Bununla birlikte diğer kaynaklara göre de «Rusya, Tobruk’ta askeri üs kurmayı planlamaktadır. Zira Tobruk, Rusya’nın bölgedeki müttefik olan Mısır’a yakındır. Söz konusu planları gecikmesinin neden ise Rusya ve Fransa arasında Libya’da askeri varlık üzerine çıkar çatışmasında yatmaktadır».
Belirtelim ki Hadim’de bulunan askeri hava üssünde Haftar’ın müttefiki olan Birleşmiş Arap Emirliklerin uçakları bulunmasıyla birlikte Haftar gerçekten ek bir yabancı desteğe muhtaçtır. Haftar’a mauhalif olan güçlerinde askeri gücün artması ve Vahata’da Fransız askerlerin varlığı ışığında ise BAE’in desteği yeterli değildir. Bu bağlamda Haftar, söz konusu riskleri Rus askeri üsleri kurulmasıyla azaltmayı planlamaktadır.
Yaroslav Samoylov Kafkassam rusya uzmanı

Kaynak: http://www.iimes.ru/?p=42492

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.