Kirli oyundaki derin tuzak

Son dakika… Rusya’da Hükümet istifa ediyor

Güvenlik sorunları gölgesinde başkanlık tartışmaları

İsrail devletinin kuruluşu Türkiye’nin projesi olabilir mi?

Rusya ile Gürcistan yeniden görüşmeye başladı

Gündem, Gürcistan, Rusya 27 Eylül 2019
150

8/8/2008 den bu güne Rusya ile Gürcistan ilk defa diyebileceğimiz bir görüşme yaptılar. Gürcistan Dışişleri Bakanı Zalkaliani, “Son 11 yılda benzer görüşme ve temas olmamıştı.” dedi.
Rusya ve Gürcistan Dışişleri Bakanları, 2008’de yaşanan Güney Osetya Savaşı sonrası ilk kez New York’ta bir araya geldi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Gürcistanlı mevkidaşı Davit Zalkaliani ile Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında bir araya geldiği belirtildi. İsviçre ara buluculuğunda gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ile bölgesel güvenlik sorunu konularının ele alındığı kaydedildi.
Gürcistan Dışişleri Bakanı Zalkaliani de Gürcistan basınına yaptığı açıklamada, “Son 11 yılda benzer görüşme ve temas olmamıştı.” ifadelerini kullandı.
Güney Osetya meselesini ele aldıklarını kaydeden Zalkaliani, “Güney Osetya, Gürcistan ile olan sınırı genişletmeye devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Zalkaliani; Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya’daki gelişmeleri, BM Genel Kurul toplantısında tüm uluslararası ortaklarına bildirdiklerini söyledi.

Gürcistan ordusu ile Abhazyalılar arasında 1992-1993’te 13 ay boyunca savaş yaşanmıştı. 2008’de ise Osetler çatışmalar yaşanmıştı. Savaş ve çatışmaların ardından Abhazya ve Güney Osetya, bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Rusya, 2008’de bu iki bölgenin bağımsızlığını tanımıştı. Gürcistan ise buna karşılık olarak, Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmişti. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerinin kesilmesi sonrası ara buluculuk rolünü İsviçre üstlenmişti.

Yorumlar