KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 3+3 toplantısından ortak açıklama

3+3 toplantısından ortak açıklama

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
135 0

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın daveti üzerine Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımıyla bugün 3+3 bölgesel mekanizmanın ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanları’nın ortak basın açıklaması maddeler halinde sıralandı.

1)Ülkeler arasında karşılıklı çıkarlara ve iyi komşuluğa dayalı dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinin önemi göz önünde bulundurularak, bu bağlamda Birleşmiş Milletler Şartı’na dayalı olarak anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümlenmesinin, egemenliğe saygının, siyasi bağımsızlığın, toprak bütünlüğünün, uluslararası kabul görmüş toprakların dokunulmazlığının önemi üzerinde durularak, içişlerine karışmama, tehdit ve kuvvete başvurmanın engellenmesi ve insan haklarına saygı vurgusu yapılmıştır.

2) Çeşitli uluslararası konularda görüşler aktarılırken bölgedeki en önemli konuları değerlendirdi. Bu alanda başrol oynayan bölge ülkeleri arasında yapıcı diyalog fırsatlarının sağlanması ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin kurulmasında “3+3” bölgesel danışma mekanizması gibi mekanizmaların önemi vurgulandı.

3)Karşılıklı güvenin, ulusların refahının ve bölgenin istikrarının güçlendirilmesinde ekonomik işbirliğinin olumlu rolünü vurgulandı.

4) Eğitim, bilim, turizm, kültür ve spor alanlarında kültürel işbirliğinin, halkla ilişkilerin ve ortak projelerin uygulanmasının önemini vurgulandı.

5)Bölgede sürdürülebilir barış ve ekonomik kalkınmanın yaratılması amacıyla ikili ve çok taraflı istişare ve etkileşimler güçlendirilecek.

6) Bölgedeki tüm ülkeler arasında devam eden normalleşme ve ilişkilerin geliştirilmesi süreci memnuniyetle karşılandı.

7) Bu toplantının sonuçları olumlu değerlendirilirken, bu toplantının Gürcistan’ın eşit katılımına açık olduğu bir kez daha vurgulandı.

8) Gazze’deki durumu da görüşülen konular arasında olup, masum sivillerin hedef alınmasına derhal son verilmesi gerektiğini vurgulandı.

9) Ermenistan Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanları, bu toplantıya başarıyla ev sahipliği yaptığı için İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’na şükranlarını sundu.

Bölgede güven ve işbirliği ortamının genişletilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla “3+3” bölgesel mekanizmasının düzenli toplantılarını değerlendirilirken, bir sonraki toplantı diplomatik kanallar aracılığıyla koordine edilecek bir tarihte Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılması konusunda mutabakata varıldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir