İRAN’DA DEĞİŞİM ve YENİDEN DEVRİM TARTIŞMALARI

Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğini Rusya’ya “gözdağı vermek” gibi algılamak ne kadar doğru

geçen yüzyılın kavramlarıyla düşünüp tartışMak

Araz Aslanlı: Yaranmış xüsusi zərurətə görə bəzi məqamlara aydınlıq gətirmək istəyirəm.

Trump ile Ruhani görüştüler mi

Gündem, İran 27 Eylül 2019
34

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin görüşmelere başlama karşılığında tüm yaptırımları kaldırmayı teklif ettiğini söylerken, ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, İran’ın yaptırımların kaldırılması karşılığında görüşme talep ettiğini ancak bunu reddettiğini belirtti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran görüşme yapmak için benden onlara uyguladığımız yaptırımları kaldırmamızı istedi. Tabi ki hayır dedim” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri için bulunduğu New York’tan dönüşünün ardından resmi sitesi üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Reuters’in haberine göre, ABD’nin İran yaptırımlarına değinen Ruhani, ABD’nin görüşmelere başlama karşılığında tüm yaptırımları kaldırmayı teklif ettiğini belirtti.

Ruhani, “Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, New York’taydılar ve görüşmenin gerçekleştirilmesi ısrarında bulundular. ABD, yaptırımları kaldıracağını söyledi. Amerikalılar AB liderleri üzerinden müzakerelerin olması halinde tüm yaptırımların kaldırılacağı yönünde mesaj gönderdi” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, “Ancak bu adım, kabul edilebilir bir şekilde gerçekleşmedi. Bu, yaptırımlar ikliminde, Amerikalılarla müzakere etmemize rağmen 5+1 çerçevesinde müzakerelerin devam etmesi ve aşırı baskı politikasının zehirli atmosferinin, bu müzakerelerin nihai sonucunun tahmin edilemeyeceği anlamına geliyor” dedi.

ABD ve İran dün uluslararası baskılara rağmen müzakere tutumlarında bir değişikliğe gitmedi. İran, ABD yönetimiyle herhangi bir diyalog öncesi yaptırımların kaldırılmasını isterken, Washington, Tahran hükümetindeki üst düzey yetkililer ve ailelerine ABD’ye seyahat yasağı getirdi.

Yorumlar