KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump ile Ruhani görüştüler mi

Trump ile Ruhani görüştüler mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
284 0

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin görüşmelere başlama karşılığında tüm yaptırımları kaldırmayı teklif ettiğini söylerken, ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, İran’ın yaptırımların kaldırılması karşılığında görüşme talep ettiğini ancak bunu reddettiğini belirtti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran görüşme yapmak için benden onlara uyguladığımız yaptırımları kaldırmamızı istedi. Tabi ki hayır dedim” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri için bulunduğu New York’tan dönüşünün ardından resmi sitesi üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Reuters’in haberine göre, ABD’nin İran yaptırımlarına değinen Ruhani, ABD’nin görüşmelere başlama karşılığında tüm yaptırımları kaldırmayı teklif ettiğini belirtti.

Ruhani, “Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, New York’taydılar ve görüşmenin gerçekleştirilmesi ısrarında bulundular. ABD, yaptırımları kaldıracağını söyledi. Amerikalılar AB liderleri üzerinden müzakerelerin olması halinde tüm yaptırımların kaldırılacağı yönünde mesaj gönderdi” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, “Ancak bu adım, kabul edilebilir bir şekilde gerçekleşmedi. Bu, yaptırımlar ikliminde, Amerikalılarla müzakere etmemize rağmen 5+1 çerçevesinde müzakerelerin devam etmesi ve aşırı baskı politikasının zehirli atmosferinin, bu müzakerelerin nihai sonucunun tahmin edilemeyeceği anlamına geliyor” dedi.

ABD ve İran dün uluslararası baskılara rağmen müzakere tutumlarında bir değişikliğe gitmedi. İran, ABD yönetimiyle herhangi bir diyalog öncesi yaptırımların kaldırılmasını isterken, Washington, Tahran hükümetindeki üst düzey yetkililer ve ailelerine ABD’ye seyahat yasağı getirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir