KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. ‘Rus-Türk düşmanlığı ortak düşmanların ekmeğine yağ sürüyor’

‘Rus-Türk düşmanlığı ortak düşmanların ekmeğine yağ sürüyor’

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
340 0

‘Rus-Türk düşmanlığı ortak düşmanların ekmeğine yağ sürüyor’

Rusya’da faaliyet gösteren Ulusal Güvenlik Akademisi Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Talat Çetin, ABD’nin son 15 yılda Moskova-Ankara yakınlaşmasından rahatsız olduğunu belirterek ilişkileri her fırsatta bozmaya çalıştığını vurguladı.

Sputnik ajansına konuşan ulusal güvenlik uzmanı Çetin, “Kesinlikle ABD, istihbaratı, uzmanıyla ve ayrıca tüm ekonomi şartlarını kullanarak Türkiye ve Rusya’nın arasını bozmak için elinden geleni fazlasıyla yapmakta. Son 15 yılda Türk-Rus yakınlaşmasına ABD çok rahatsız oldu. Washington bu yakınlaşmayı kendisi için tehdit olarak gördü. Suriye’de ilk fırsatı yakalayan ABD, Rus-Türk ilişkilerini bozmaya çalışmakta. Ne yazık ki istediği ölçüde olmasa da ABD kısmen bu isteğine ulaşmış sayılıyor. Bu yüzden hem Rusya hem de Türkiye’de aklıselim her kesin bir an önce bunun bir oyun olduğunu ve bu oyunun sadece Moskova ve Ankara’nın ortak düşmanlarının ekmeğine yağ süreceğini dile getirmeli” dedi.

ORTADOĞU’DA TÜRKİYE’NİN ROLÜ ÖNEMLİ

Rusya ve Türkiye arasında krizin tırmandırılmasına engel olunması çağrısını yapan Çetin, “Olayı ortak düşmanların istediği şiddette tırmandırmanın faturası her iki taraf için ağır olacaktır. Şu zaman içinde yaşanan üzüntüleri ve ekonomi alanda zararları bir arada topladığımızda tüm bunlar, son 15 yılda yapılanlar için üzüntü dozunu artırmakta. Dolayısıyla hem Rus hem de Türk yetkilileri aklıselimi ellerine alarak düşmanlarının istediğini yapmamaya, kendi milletlerinin çıkarları doğrultusunda hareket etmeye davet ediyorum. Ortadoğu’da Türkiye olmadan hiç kimse başarı olamaz, bölgede Türkiye’nin rolü önemli. Rusya da her ne kadar bunun bilincinde olsa da yaşamış olayın küskünlüğünden dolayı bir adım daha ileri gitmemekte. Bu yüzden bir an önce her kesin önyargılardan vazgeçerek gerçekleri ortaya koyup bu düşman oyunlarını bozmak için elinden geleni yapmalıdır” şeklinde değerlendirdi.

Fuad Seferov http://tr.sputniknews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir