KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Ermenistan ve Mustafa Cemiloğlu

Ermenistan ve Mustafa Cemiloğlu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
475 0

Bela beklediğimiz yerden geldi
kırımoğlu
Ermenistan`ın Armenianreport sitesinin Kırım Tatar lideri Muistafa Cemil Kırımoğluyla ilgili yorumu

Er ya da geç Ermeni düşmanlığı Mustafa Cemil Kırımoğlu`nu dile getirecekti. İşte Avrupa Konseyi Parlamentariler Meclisi`nde yine yapacağını yaptı Kırımoğlu. Ve her halde bundan sonra da aynı doğrultuda konuşmasını sürdürecektir.

Kırım Tatarları`nın lideri, Ukrayna`dan olan milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu Ermenistan’a karşı yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. O, Avrupa Konseyi Parlamentariler Meclisi`ne Ukrayna heyetinin bir azası olarak katıldı ve AKPM`nin kış oturumunda bu çağrıyı seslendirdi.

Bizim AKPM`deki milletvekillerimiz maalesef sus pus oturdular sayın Kırımoğlu`nun bu tutumu karşısında. Ukraynalı milletvekili AKPM`nin Politik ve Demokratik Konular üzerine Komisyon`un konuşmacısı Robert Walter`in konuşmasını irdeledi ve Dağlık Karabağ konusunda bazı notlar aldığını söyledi. Onun karşısına çıkmanın mümkün olduğu bir zamanda, neden bizim milletvekillerimiz sustular, işte bunu anlamış değilim.

O, Ermenistanla Ukrayna arasında yeterince dostluk ilişkilerinin olmasına rağmen, Ermenistan`ın Ukrayna ve Kırım Yarımadası’ndaki Rus işgalinin tartışıldığı 27 Mart 2014 tarihinde BM Genel Kurul toplantısında Rusya’nın saldırganlığını desteklediğini hatırlattı.

“Ben işgalci ülkeye karşı yaptırımların etkili ve kısa sürede işgal ettiği toprakları serbest bırakacak güçte olması gerektiğine inanıyorum” – diye M.Cemil Kırımoğlu söyledi. İşte onun bu sözleri aklımıza bir ata sözünü getirmektedir: “Mızrak çuvala sığmaz.” Kendini belli etmek için işte sadece bir cümle bile yeterlidir.

Şimdi bir konuya değinmek istiyorum, burda konu propoganda yapan bir Azerbaycanlı milletvekili değil. Herkesin saygıda kusur etmediği, Ankara`da da, Kiyev`de de, Washington`da da tüm makam odalarının kapısını rahatça açabilen ünlü bir kişi söylüyor bunları. Artı, siz onu herhangi bir siyasal oyunda da suçlayamazsınız. Zira kendisi de zaten diplomasinin en önemli mağdurlarından. Suçlasanız bile hiçkimse size inanmaz.

Sonuçta, kendi siyasal görüşleri ve anti Sovyet faaliyetleri yüzünden Mustafa Cemil Kırımoğlu üniversiteden atıldı ve yedi kez mahkeme karşısına çıktı. Toplam on beş senesi hapiste geçti: 1969-1972, 1974-1975, 1975-1976, 1983-1986, sırasıyla, ve 1979-1982 yılında Yakutistan’a sürgün edildi, 1966-1967 yıllarındaysa ev hapsinde bulundu. Onun yolsuzluk yapacağına bundan sonra sizce kim inanacak? Bence, hiçkimse.

Ama er ya da geç Ermeni düşmanlığı Mustafa Cemil Kırımoğlu`nun sayesinde AKPM`de ortaya çıktı. Aslına bakılırsa, Ukrayna Radası`nda milletvekili olduğunda bile, o, Ermeni Soykırımı`nın inkarının tavizsiz savunucusu olarak sivrilmişti, özellikle parlamento yoluyla Ermeni soykırımını tanıyan bir yasayı geri çevirmek için çok girişimlerde bulundu ve bu yüzden eleştirildi de. Evet, Mustafa Cemil Kırımoğlu`nun AKPM`deki görevi süresince tavırları hiç değişmedi, tam tersi iyice açığa çıktı.

Ve ne yazık ki, görünüşe göre, aynı ruhuyla hareket etmeye devam edecektir. O, Ermenistan’a karşı yaptırım talep edecek. O, her yerde bu konuda konuşma yapacak ve bu büyük bir sorundur. Rusya Kırım’ı ilhak etmeseydi bunlar gerçekleşmeyecekti. Yani, gerçekleşemezdi belki. Sonra Mustafa Cemil Kırımoğlu`nun AKPM`deki bu konuşmasına hiçkimse bir anlam veremezdi.

Ayrıca, şimdiye kadar, Ukrayna azasından hiçkimse böyle cesur bir biçimde Ermenistan’a karşı hareket etmemişti. AKPM içinde asla bir Ukraynalı milletvekili ülkemize karşı yaptırım konusunu tartışmaya açmadı. Ama şimdi, Kırım`ın ilhakından sonra, onlar sadece bunu yapmak zorundalar. Bunun için bizler Rusya`ya “teşekkür etmeliyiz.”

Tabii ki, bizim başımızda bulunanlar da. Devlet başklanımız Serj Sarkisyan lanetlenmiş ve AKPM`den kârsız döndüğü kesindir. O, Kırım`ın ilhakını destekledi, işte tüm neden bu. Ukrayna`da bulunan tüm Ermeni diasporası bu çerçevenin altında mahsur kalmaktadır. İlhakı destekledi ya, Maydan kahramanı Sergei Nigoyan bile yokmuş gibi sayılmakta. İşte ona bazı soruları sormak gerekiyor. Ve hem de hemen. Yeni bir sorun Ermenistan`ın kapısını çalmamışken, Ermenistan’a karşı yeni yaptırımlar kabul edilmemişken.

çeviri: Oktay Hacımusalı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir