KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rockefeller ve Rothschild’in Ortadoğu kavgası!

Rockefeller ve Rothschild’in Ortadoğu kavgası!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
895 0

ABD”nin ve dünyanın en zengin birkaç aileden birisinin Rockefeller olduğu tartışmasız kabul edilir. Kontrol ettikleri para 5 trilyon dolarla 15 trilyon arasında değişen Aile şirketlerinin, sadece New York’ta 1 trilyon dolarlık gayrimenkulü olduğu biliniyor. (Bkz. http://www.patronturk.com/rockefeller-ailesinin-serveti-ve-unlu-sirketleri-188h.htm ) Rockefeller ailesinin ABD yönetimi ile güçlü bağları mevcut. Ailenin kurucusu John D. Rockefeller’in; petrol işiyle birlikte iş dünyasına hızlı bir giriş yaptığı ve Amerika’nın ilk milyarderi olduğu biliniyor. Asya’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Avustralya’ya hemen her ülkede yatırım yapıyorlar. Standart Oil Company ile petrol alanında rakipsiz güce dönüşüyor. Bu şirket daha sonra Exxon, Mobil ve Chevron olarak birçok başka şirketi de bünyesinden çıkarıyor. Amerika’nın en büyük bankalarından biri olan Chase Manhattan Bank Rockefeller’ların en büyük yatırımlarından biri. Bu bankanın bugünkü piyasa değeri neredeyse 3 trilyon dolar. Amerika’nın etkili ailelerinden Dulles’larla Rockefeller”lar akrabalık bağları var. İran’da Musaddık darbesi, Guatemala darbesi ve Küba Domuzlar Körfezi çıkartması operasyonlarına imza atan CIA başkanı Allen Dulles’ı (1893 – 1969) bu göreve getiren kuzen Rockefeller. Rockefeller’ın; Latin Amerika’da CIA’in yaptığı bazı operasyonların finansmanını sağladığı ortaya çıkmıştı.

Dünyadaki Küresel güçlerin başkanı olarak bilinen kendisini “Dünya Devlet adamı” ilan eden David Rockefeller’ın, “Dünya imparatorluğu” ve “Yenidünya düzeni” gibi söylemleri dikkat çekmiş ve geniş tepki toplamıştı. ABD’nin süper güç olarak dünyayı yönetmesinin arka planındaki organizasyonlarda onun ismi geçiyor. Rockefeller ailesi ABD’de 20’yi aşkın çok uluslu şirketin koordinasyonunu yapar, yönlendirir. Irak’taki gelişmelerden de o sorumludur. Türkiye ile ilgili medyada yer alan görüşlerine bakılacak olursa dost olduğu söylenemez. “Türkiye hakkında biraz daha durmak istiyorum; çünkü dünyadaki en stratejik konumdaki ülkedir ve bizim için çok önemlidir. Nedenlerine gelince: Bir kere Büyük İsrail Devleti topraklarının su kaynaklarının önemli bir kısmı şu anda Türkiye’ye aittir. İkincisi, Müslüman ve demokratik bir ülke olarak bu konuda öncü bir ülkedir. İslamiyet’i yıkmak istiyorsak önce Türkiye’den başlamalıyız.” açıklamaları ne derece doğru bilemiyorum.

Yine David Rockefeller’ın; “Atatürk yüzünden, planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık.” dediği araştırılması gereken bir husus. Geçtiğimiz yıl; Rockefeller Aile Fonu (Rockefeller Family Fund), çevresel etkenlere ve iklim değişikliğine vurgu yaparak yayınladığı açıklamada, petrol şirketlerindeki hisselerini elden çıkaracağını bildirmişti. Küresel toplumun fosil yakıtları ortadan kaldırmaya çalıştığı bir dönemde bu yakıtların hala kullanıldığına finansal ve etik olarak anlam verilemediği kaydedilen açıklamada, petrol şirketlerinin de hidrokarbon arama faaliyetlerde mantıklı bir anlamın bulunamadığı belirtilmişti. Eylül 2014’te Rockefeller Kardeşler Fonu da (Rockefeller Brothers Fund), başka kurum ve derneklerle bir araya gelerek, toplam 50 milyar dolarlık fonu fosil yakıtlar dışındaki alanlara yönlendireceklerini açıklamıştı.

Rockefeller ve Rothschild şirketleri arasında finans, enerji ve sanayi sektörleri arasında bir paylaşım olduğu gibi zaman zaman rekabetten kaynaklanan anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Rockefeller ABD merkez bankasının, Rothschild ise İngiltere merkez bankasının sahibi. ABD’deki FED’in sahibi 8 ailedir. Bu ailelerden dördü ABD’ de, dördü ise ABD dışında yaşamaktadır. ABD’ de yaşayan 4 aile şunlardır; Rockefeller, Goldman Sachs, Lehman Brothers ve Kuhn Loebs ailesi. ABD dışında yaşayan 4 aile ise Rothschild (TheRothschilds of Paris andLondon), Warburg ailesi (Warburgs Bank of Hamburg), Lazard ailesi (TheLazardsBrothers of Paris), veMoses Seifs ailesidir (The Israil Mosses Seifs of Rome).

17-25 Aralık kumpasında Halk Bankası’na operasyon yapıp itibarsızlaştıranlar hiç şüphesiz ki talimatı okyanus ötesinden Rockefeller beslemesi örgütlerden almıştı. Dünyada ve bölgemizde yaşanan savaşların arka planında bu rekabetin izdüşümlerini görmek mümkün. Örneğin ABD´nin Irak’ı işgal nedeni, Irak´ın nükleer, kimyasal, biyolojik silahları ya da sahip olduğu zengin enerji kaynakları değildi, doğrudan ABD’nin finans krizi ile ilgiliydi. Saddam Hüseyin´in ani bir kararla petrol birim fiyatı olarak dolardan Euro’ya geçtiğini açıklaması, bugün Irak´ta yaşananları tetiklemişti. Euro’nun tedavülde Irak ve Ortadoğu’da dolar dolaşımının yerini alması, ABD’nin dış borçlarını ödeyebilmek için Euro satın almak zorunda kalacağı şeklinde değerlendirilmişti. Doların yerine Euro’nun dolaşıma girmesi durumunda ABD ekonomisinin çökmesi kaçınılmaz olacağından çözüm Irak işgalinde bulunmuştu.

Rothschild hanedanı; İngiliz Kraliyet Saraylarında kralın yaverliğini yapan bir aile olarak ortaya çıkıyor. Rothschildler, 18. yüzyılın sonlarından başlayarak Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde bankalar kuran Alman kökenli Yahudi bir aile. Rothschild ailesi Yahudi topluluklarının en üst organı sayılan ve Yahudi İhtiyar Meclisi’nin günümüzdeki devamı olarak bilinen Yahudi Ajansı Kurulu’na yöneticilik yapmış ve gücünü elinde bulunduran yapıdır, bu kurul resmi bir oluşum. Eylül 2016’da paranın ve politikanın patronları Henry Kissinger ve Rothschild ailesi üyesi James Rothschild, Birleşmiş Millet Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti. (Bkz. http://www.kafkassam.com/turkmen-devleti-turk-ingiliz-petrol-ortakligina-bagli.html )

Uzun lafın kısası bölgemizde yaşanan anlaşmazlıklar, krizler ve savaşlar din görünümlü sermaye savaşlarıdır. Benim anladığım Irak ve Türkiye, Rothschild hanedanının payına düşmüştür. Türk-İngiliz ortaklığıyla kurulan Genel Energy PLC şirketi aynı zamanda Irak’ta Türkiye-İngiltere işbirliğinin kodlarını taşıyor. Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil’in , Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretimi gerçekleştiren petrol şirketi Genel Energy, İngiliz Vallares PLC ile birleşmiş, ardından Genel Enerji Plc adını alan şirket, Londra Borsası’na kote ilk Türk şirket olmuştu. Eylül 2011’de BP’nin Meksika Körfezi’ndeki sızıntıdan sonra istifa eden eski CEO’su Tony Hayward’ın ortak olduğu İngiliz petrol şirketi Vallares’in finansörleri arasında Rothschild ve bankacı Julian Metherell’in bulunduğu biliniyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasının uluslararası sermaye ayağında Rockefeller ailesinin olduğu düşünülebilir. Rockefeller ailesinin CIA ve benzeri istihbarat ve askeri kurumları üzerindeki etkisi mutlaka göz önünde tutulmalı.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir