KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin Türk dostlarımız bunu yapıyor…

Putin Türk dostlarımız bunu yapıyor…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
62 0


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin un üretimini örnek vererek övdü.

Rusya’nın Kaliningrad kentinde bölgesel medya yayın temsilcileri ile buluşan Putin, gazetecilerin tahıl ve buğday ihcaratıyla ile ilgili sorularını da yanıtladı. Putin un üretimi ile ilgili Türkiye’nin çalışmalarını örnek vererek, “Gerçekten de 134 milyon ton, o zamanlar bile Sovyetler Birliği için düşünülemez bir rakamdı. Buğday ihracatı açısından dünyanın birincisi, tahıl ihracatı açısından da dünya ikincisiyiz. Bu aynı zamanda dün söylediğim bir nevi bir silah gibi.

Ama ürünün yeniden işletilmesi gerekir. Bizim Türk dostlarımız un üretimi açısından nerdeyse dünyada ilk sırada yer alıyorlar. Ciddi ölçüde de bunu bizim tahıldan yapıyorlar. Ve tabii ki azami derecede üretmemiz lazım.” diye bu gibi çalışmalara sübvansiyon yardımı edeceklerini de vurguladı.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nn Rusya’da düzenlenecek Mart 2018 başkanlık seçimleri için sunduğu aday ve Moskova’ya yakın Lenin Devlet Çiftliği yöneticisi Pavel Grudinin de daha önce, üretimle ilgili bazı önemli sorunların çözülmesi gerektiğini söyleyere Türkiye’yi de şöyle örnek vermişti: “Biz Türkiye’ye tahıl satıyoruz. Türkiye ise bizim tahılımızdan yüksek kaliteli un üretiyor. Türkiye bu kaliteli un ürünlerini tüm dünyaya satıyor. Bu alanda Türkiye dünyanın dev sevkiyatçısı. Peki biz neden bunu yapamıyoruz?”

FUAD SAFAROV Kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.