KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nusret Sancakli: Boşnağın önce Türk anasına küfür etmek

Nusret Sancakli: Boşnağın önce Türk anasına küfür etmek

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
236 0

SARAYBOSNA’DA 150 BOŞNAK VE HIRVATI KAFALARINA SOPA İLE VURARAK VEYA KAFALARINA KURŞUN SIKARAK KATLETMİŞ OLAN KARADAĞ’IN NİKŞİÇ ŞEHRİ DOĞUMLU KARADAĞLI “BATKO” LAKAPLI VASELİN VLAHOVİÇ, BOSNA SAVAŞI’NIN EN KOKUNÇ KATİLLERİNDEN BİRİ İDİ.

Her öldürdüğü Boşnağın önce Türk anasına küfür eder (Je….i tursku majku) sonra onu ya kurşunlayarak ya boğazını keserek ya da kafasını balyozla parçalayıp öldürürdü.

Bir gün bir grup insanı otomatik tüfeği ile tarayarak öldürmüş ve cesetlerini orada bırakmıştı. Ertesi sabah cesetleri kontrol etmeye gittiğinde, yaralanıp gömleğinden kopardığı bez parçası ile kanamasını durdurmuş olan ve halsiz bir şekilde inleyen bir Boşnağın yanına giderek, “Kurtulacağını mı sandın balija (aşağlık dağlı müslüman, aşağılık dağlı türk)” demiş ve yaralı Boşnağı orada öldürmüştü.

Saraybosna kuşatmasında kurbanları arasında kadınların sayısı oldukça fazla olan bu canavarın işlediği korkunç insanlık dışı katliamları karşısında ismi bile masum insanların yüreklerine korku salmıştı.

Nikşiç şehrinden olan bu Karadağlı canavar, Eski Yugoslavya döneminde boksör olarak ün yapmıştı. Tarihe ise “Saraybosna’nın İnsan Kasap’ı” olarak geçti.

Savcılık Uzmanı Hamza Juyo: Vlahoviç en çok kurbanları başlarından vurarak öldürdü.

Saraybosna’daki suçlardan yargılanan Veselin Vlahoviç, nam-ı diğer Batko’nun davasında, Bosna-Hersek Savcılığından bir uzman tanık, mezardan çıkarılan 27 cesedin 20’sinin başından vurularak ölmelerine neden olduğunu söyledi.

Uzman tanık Hamza Žujo, Vlahović’in kurbanlarının ölümünün esas olarak “beyin ve kafa dokusunu tahrip ederek” gerçekleştiğini göstererek bulgularını yorumladı.

Vlahoviç, 1992 yılında Saraybosna’daki Grbavica, Vraca ve Kovacici yerleşimlerinde Boşnak ve Hırvat sivillere karşı işlenen cinayet, tecavüz, taciz, soygun, kaybolma ve diğer eylemlerle suçlanıyor.

Ayrıca, Vlahoviç aleyhinde 14 kişinin öldürülmesi ve kaybolmasının yanı sıra sivillere tecavüz ve tacizle suçlanan ikinci bir iddianame açıldı.

Veselin Vlahović Batko bütün bu cinayetlerini Bosnalı Sırpların VRS askeri üniforması altında işledi.

Ağustos 2010’da, kendisi için uluslararası tutuklama emri çıkaran Bosna Hersek yargısından saklandığı İspanya’dan sınır dışı edildi.

1969’da Karadağ’ın Niksic kentinde doğan bu canavar, hırsızlık ve şiddet içeren davranış nedeniyle Karadağ’da hapis cezası almış ve 1999’da cezasını Karadağ Spuž şehrinde geçirdi. 2001’de hapishaneden sözde kaçmış, oradan İspanya’ya geçmişti.

Nusret Sancakli

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir