KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Sipahi Kıratlı: Bulgaristan halkı seçimlere doydu,Türkiyedekiler doyamadı

Nesrin Sipahi Kıratlı: Bulgaristan halkı seçimlere doydu,Türkiyedekiler doyamadı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
171 0

DOĞRULARI YAZMAYA DOYAMIYORUM!
Bulgaristan halkı seçimlere doydu,Türkiyedekiler doyamadı..ben de doğruları yazmaya doyamıyorum!
Bulgaristan seçimlerine Bulgaristan’dan ziyade Türkiye’de çok daha çok ilgi gösterilmektedir.Tamam bu çok güzel de, hala Bulgaristan’da Türk ve Müslüman Partisinin üçüncü olduğunu yazan safsatacılara,gazetelerde yazan Prof.lara önemli bir bilgilendirme yapma gereği duymaktayım.
Bulgaristan’da ne bir Türk ne de bir Müslüman partisi her ikisi de yoktur.
Hak ve Özgürlükler Hareketi bir Türk partisi değildir. Türk asıllı Milletvekillerinin bulgarca konuştuğu ,üyelerin çoğu Türk ve Müslümanlardan oluşan bir partidir.
Bulgaristan’da yaşayan halkımız partisine bağlılığını seçimlerde oylarını arttırarak kanıtlamışlardır.Türkiye’den gelen oylarise azalmakla birlikte,partiye 3 bulgar milletvekili kazandırmıştır.
2017 yılında Türkiye tarafındanan,bir Türk partisi kurduk ifadeleriyle kurulan DOST oluşumundan sonra HÖH oyları azalmış,30 yıla yakın bir süredir Bulgaristan siyasetinde kilit rol oynayan parti koalisyon dışında bırakılmış ve bugün partiye hükümette istenmeyen bir sıfat kazandırılmıştır.
Bulgaristan Cumhuriyetinin en son anayasası 1991 anayasası 11.inci maddesi 4.üncü fıkrası gereği;Bulgaristan’da etnik temel üzerine parti kurulamaz .Devlet gücünü zorla ele geçirmeyi amaçlayan partiler kurulamaz.
(4) Не могат да се образуват политически партии на етническа, расова или верска основа, както и партии, които си поставят за цел насилствено завземане на държавната власт.)
Bulgaristan’daki Türk topluluğu bugün etnik bir azınlıktır.
Anadolu’dan Balkan topraklarına sürgün edilen ve öz be öz Türk olan bizlere Türk veya Bulgaristanlı Türkler,Bulgaristan göçmenleri demeyi öğrenemeyenler,Bulgaristan siyasetini de öğrenemediler..
Türkiye’de diğer etnik kökenli topluluklara bakış açınız ile Bulgaristan’daki Türklere bakış açınız paradoksaldır.
Türkiye’de olmasını istemediğinizi Bulgaristan veya Balkanlar’da istemeniz esef verici ve duygusal politikalar Bulgaristan topraklarında kalan kadim Türk halkına fayda yerine zarar vericidir.
Nesrin Sipahi Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir