KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Lavrovdan Afrin açıklaması

Lavrovdan Afrin açıklaması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
281 0


Ankarada gerçekleşen 3 lü zirvenin ardından ilhinç açıklamalr geliyor. İran savunma bakanının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin sınırdaki terör gruplarını temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin olarak, Türkiye’nin Afrin’de kalacağını hiçbir zaman söylemediğini iddia ederek, operasyonun sona ermesinin ardından Türkiye’nin bu bölgenin kontrolünü Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini öne sürdü.Suriyede b usabaha karşı vurulan T4 Rus üssünden sonra yapılan bu açıklama 3lü zirvenin başlamadan bittiğine mi işaret ediyor diye sorulmaktadır.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergel Lavrov, Türkiye’nin sınırlarını terör gruplarından temizlemek için gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı sonrasında kontrol altına alınan bölgenin Suriye hükümetine devredilmesi gerektiğini iddia etti.

Moskova’da bir basın toplantısında kritik Afrin açıklamasını yapan Lavrov, Ankara’nın daha önce ilan ettiği hedeflerine ulaşmasının ardından, meselenin en kolay çözüm yolunun Afrin’in Suriye rejimine devredilmesi olacağını öne sürdü.

Lavrov, “Biz en azından böyle bir yol izleneceğini umut ediyoruz” dedi. Esatın yakın gelecekte nasıl bir sonuç ile karşılaşacağı belli olmadan yapılan bu açıklama 3 lü zirvenin katılımcıları arasında büyük uçurumların oluşacağı izlenimi vermektedir. Türkiyenin Suriyede izleyeceği bağımsız politikalarından rahatsız olunmaması gerekmektedir. Suriye politikalarında Türkiyeyi yanına alabilen bir adım öne geçecektir.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir