İran Türklerinden kitap var

Suriyede iktidar kavgası: Esed, Putin’in karşısında durmak isterse, Putin’in adı Rusya tarihinden silinir

Çin Amerika’dan önce Rusya’ya saldırır mı?

Suudi hanedan kavgasında İngilizlerin rolü ve Türkiye!

Kerç Boğazı krizi trump Putin görüşmesini engelledi

Gündem 29 Kasım 2018
58

ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin’de düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirmesi beklenen ikili görüşmeyi Kerç Boğazı krizini sebep göstererek iptal ettiği açıkladı.
ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılacak G20 Zirvesi’nde, Putin ile gerçekleştirmesi beklenen ikili görüşmeyi iptal etti.Trump, Çarşamba günü Washington Post’a yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında Kerç Boğazı’nda yaşanan gerilime vurgu yaparak, Putin ile gerçekleştirmesi beklenen ikili görüşmeyi iptal edebileceğinin sinyallerini vermiş ve kafalarda soru işareti oluşturmuştu.
Arjantin’e hareket etmeden önce Beyaz Saray’da gazeteciler ile konuşan ABD başkanı, Putin görüşebileceğinin sinyallerini vermiş ve “Büyük ihtimalle başkan Putin ile görüşeceğim. Bu toplantıyı sonlandırmadık. Bunu düşündüm ama sonradan yapmadık. Sanırım, Putin ile görüşmek için çok iyi bir zaman” açıklamasında bulunmuştu.

‘GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETMEK TÜM TARAFLAR İÇİN EN İYİSİ OLACAK’

Bu açıklamasından kısa bir süre sonra Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, “El konulan gemilerin ve tutuklu denizcilerin Ukrayna’ya iade edilmemesi gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda Putin ile olan görüşmeyi iptal etmek tüm taraflar için en iyisi olacak. “Bu durum çözüldüğünde,zirvenin yeniden anlamlı olmasını dört gözle bekliyorum” dedi. Ukraynanın bir diplomatik zaferi şeklinde algılanan bu hareketi son dakikada Rusya askerleri bırakır ve bu görüşme gerçekleşirse ciddi anlamda başarılı olacaktır.

Yorumlar