KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KAFKASYA HALKLARI ULUSLARARASI KONGRESI

KAFKASYA HALKLARI ULUSLARARASI KONGRESI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
445 0

İlgilenen herkese!

Kafkasya her zaman dünya güçleri arasında çıkar ve çatışma alanı olmuştur, devam etmekte olan ihtilafların mirası olan Karabağ’daki Ermenistan ve Azerbaycan çatışması; Abhazya, Güney Osetya ve Kuzey Kafkasya’daki Gürcistan çatışmaları kendi çözümünü bulmuş olamamakla beraber bunların çözümünde kaydedilen ilerleme, evini terk etmek zorunda kalan binlerce mültecinin kaderi gibi, çok kuşkulandırıcıdır. Halkların ulusal ve dini öz-farkındalıklarının büyümesi yeni zorluklar yaratıyor ve onu doğru tarafa yönlendirmek yerine topluma ihtilaf ve düşmanlığı dayattılar, ki şüphesiz bunun tek amacı gerçek konulardan uzaklaştırmak ve siyasi rekabeti ortadan kaldırmaktır. Aynı zamanda, Rus uzmanların görüş birliğine göre, Kuzey Kafkasya bölgesinde federal otoritenin etkisinin zayıflaması hem Kuzey Kafkasya’da hem de genel olarak tüm bölgede etnik ilişkilerinin sözde “sıcak noktalarında” gerginliğin artmasına yol açabilir.
Bölgede zaten ağır ağır devam etmekte olan askeri harekâtlar ve Kuzey Kafkasya’da gerçekleştirilen “aşırıcılıkla mücadele” kampanyaları, ki bunların sonucunda on binlerce genç insanlar İçişleri Bakanlığı’nın sözde ‘yeterlilik raporu’ adı verilen listesine düşmüşlerdir, yargısız infazların hesabı yüzlere ve toplumun aktif kesimine karşı açılan sahte ceza davaları binlere dayanmıştır ve yüzbinlerce kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı göz önünde bulundurulursa olaylar istenilenin dışında gelişmeye başladığı zaman Kafkasya bölgesinin neye dönüşeceğini hayal etmek zor değildir. Kendisiyle kriminal terminolojiyi temsil eden ve düşmanlığın kaynağı olan etnik klanların güç ve din dahil olmak üzere toplum hayatının tüm alanını ele geçirmesiyle birlikte İslam önderlerinin toplumdaki yaratıcı rolü sona ermiştir ve sivil toplumun geleneksel kurumları yeniden canlandırma girişimleri baskılara maruz kalmaktadır.

Ülkedeki yolsuzlukla mücadele kampanyası, özellikle Dağıstan’ın üst düzey yöneticilerinin tutuklanması temel değişikliklere yol açmadı ve toplumdaki sosyo-politik gerginliğin yanı sıra ulusal siyasetin doğrudan bir sonucu olan etnik ilişkilerdeki gerginliği de ortadan kaldırmayacaktır. Böylece, Kafkasya’nın küresel ve bölgesel güçlerin çıkarlarının kurbanı olan halkların yaşadığı bölgelerden biri olduğunu, gerçek anlamda izole edilerek bölge siyasetini etkileme şansı ve alanından mahrum bırakıldığını emin bir şekilde iddia edebiliriz. Barışı ve uyumu korumak, karşılıklı sorumluluk düzeyini yükseltmek ve Kafkasya halklarının geleneksel kardeş ilişkilerini ve kalkınmayı güçlendirmek adına, Kafkasya topluluklarının ve ulusal diasporaların temsil edileceği, Kafkasya’da barış ve istikrarın korunmasına yönelik ortak projelerin yapılacağı bir “platform” un oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz.
Kafkas Halkları Uluslararası Kongresi böyle bir platform olabilir. Böyle yetkilere sahip bir uluslararası kurumun kurulmasının, diplomatik ilişkiler çerçevesinde, uluslararası topluluk ve kuruluşların dikkatini Kafkasya sorunları üzerine çekebileceğini düşünüyoruz. Devlet adamları ve halkların karşılıklı sorumluluklarının artmasına, bölgede ekonomik ve kültürel bağların güçlenesine ve tatbikî de barışa katkı sağlayacaktır. Biz, bu girişimin hayata geçirilmesine ilgi duyan tüm kamu, uluslararası ve devlet kuruluşlarını iş birliğine davet ediyoruz.

Mütevelli Heyeti Başkanı “Özden”
Hareketin Başkanı “Sivil Alternatif”
Girişim grubunun başkanı İsmailov Rasul Huseynoviç.
Sekreter tel: +90 551 161 00 13
Iban: TR33 0020 5000 0950 7723 5001 02
Hesap Sahibi: Rasul Ismailov
Küveyt Turk Bankası
e-posta adresi: kavkazdunya@gmail.com
posta adresi: Turkey, Yalova, Kazim Karabekir mh. Conkbayiri sokak yocurtcu
2 apt. no. 5/8

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir