KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İşte Ardahan’da toprağa verilen Rus subayın çocukları

İşte Ardahan’da toprağa verilen Rus subayın çocukları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
399 0

Geçtiğimiz günlerde Ardahan’da toprağa verilen Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviçin çocuklarının fotoğrafı ortaya çıktı.

Fotoğrafı Rjepetski’nin akrabası Maksim Redin, kendi sosyal ağ sayfasında paylaşarak, “Karl Rjepetski’nn kızları: Yelena (5), Sofya (4) ve Mariya (7).” diye not etti.

Fotoğrafın 1890 yılına ait olduğunu kaydeden Redin, “Kızı Yelena’nın yazılarına göre, Karl Rjepetski, nazik ve iyi insan, ayrıca da iyi babaydı.” dedi.

Bu arada geçtiğimiz aylarda Rus subayın nerede toprağa verileceği tartışma konusu olmuştu. Bunun üzerine Kafkassam’a konuşan Yarbay Rjepetski’nin akrabası Redin şu ifadeleri kullanmıştı:
“Şahsen akrabam Yarbay Rjepetski’nin Türkiye’de toprağa verilmesine karşı değilim. Zaten naaşı 100 yıl Türkiye’de bulunuyordu. Olabilir.”

Daha önce de Sputnik’e konuşan Redin “Yarbay Rjepetski, benim ninem Antonina Karlovna Şidlovskaya’nın öz kardeşi. Ninemin de eski soyadı Rjepetski’ydi. Yarbay Rjepetski Varşova Askeri Okulu’nu bitirdi. Sibirya ve Orta Asya’da görev yaptı. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan’a tayini çıktı. Ardahan’da 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı… Ceset müzede kalmasın, toprağa verilsin.” şeklinde öneride bulunmuştu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir