KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Azerbaycan ve BOP

Güney Azerbaycan ve BOP

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
335 0

Nerdeyse 2.dünya savaşı sonrası Ortadoğu sakin bir dönem geçirmemiştir. Ne yazık ki Osmanlı ve Kaçarlar sonrası bu bölgeden de huzur kaçmış oldu.
Güney Azerbaycan soğuk savaşın ilk kurbanlarından biri olmuştur. İlk soykırım G.Azerbaycan’da yaşanmıştır. (1946)
İran-Irak savaşı ve SSCB sonrası, özellikle 1998’den sonra; Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), sürekli duyulmaya başladı. Şuana kadar bu BOP konusunda net açıklamalar olmamıştır, ancak genel olarak yeni rejimler ve yeni devletler söz konusu olmuştur. Körfez savaşları ve Arap Baharı denilen kanlı savaşlar bunun en önemli göstergelerinlendir. Batı ve bölge dışı güçler, bölgedeki müttefikleri ile birlikte kendi çıkarları doğrultusunda yeni haritalar çizip yeni rejimler yaratıyorlar. Burada kazananlar ve kaybedenler vardır. En böyük kayıp ise mağdur ve mazlum bölge halkıdır.
Mutlaka bu değişimlerde, İran’da söz konusudur. Suriye ve Irak örnekleri gösterdi ki Ortadoğuyu karıştıran güçler “Mezhep ve Etnik” faktörlerini kullanıyorlar. Her kes biliyor 1924 yılına kadar yaklaşık 1000 yıl İran Türkler tarafından yönetilmiştir. Fakat o yıldan beri çok uluslu İran’da farscı yönetim, Şii mezhebini kullanarak diğer etnikler ve mezehp ile inançları yok saymaktadır.
Güney Azerbaycan’lılar defalarca kimselerin etkisi altında kalmayarak duruma itiraz etmiş bağımsızlığına kadar gitmiştir(1945-46).
1991 sonrası, Güney Azerbaycan’lılar durumlarından memnun kalmadıkları için tekrar varlıklarını “Güney Azerbaycan Milli Hareketi” ile göstermeğe başladılar. Çeyrek asırdan fazla olan bu hareket toplumun tüm katmanlarına kadar ulaşmış ve günümüzde Güney Azerbaycan Türkleri arasında en sevilen siyasi ve sivil bir akımdır. Bu hareketin bazı önemli özellikleri vardır.
1- kendi kaderini her hangi dış gücün etkisi olmadan belirtmek istiyor.
2- Günümüze kadar Ortadoğudu tüm mezhepci ve etnikci akımların tersine sivil ve siyasi yöntemleri tercih etmiştir. Tabii bu zamanına göre değişe bilir.
3- Farscılığa karşi Türkçü bir hareket olmuştur. Mezhepci İran devletinin tersine mezhepci olmamış; tüm dini ve itikadi inançlara eşit saygı göstermektedir.
Ortadoğu gibi karışık bir bölgede bu kadar akıllı ve medeni davranan bir hareket şaşırtıcı olmasına rağmen, artık her hangi dış güc veya güclerin etkisi altına kalmadan, sadece kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmesi gerekiyor. Bunun faydası Güney Azerbaycan’dan sonra en çok Türkiye ve Kuzey Azerbaycan ve tüm bölge halkı için olacaktır.
Fakat G.Azerbaycan kendi varlığını iyi, akıllı ve yeterli kadar göstermezse Suriye ve Irak Türkletini durumu ortadadır.
G.Azerbaycan’ın bağımsızlığı Tüm Türk ve İslam alemi ve bölge için hayırlara vesile olacaktır MUTLAKA…

Karim Asghari
29.07.2018

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir