KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail eski istihbarat başkanı: Türkiye Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi

İsrail eski istihbarat başkanı: Türkiye Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
305 0


İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, Türkiye’nin Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olduğunu vurguladı.
Rus devlet televizyon kanalı Vesti’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretini yüksek değerlendiren Kedmi şu ifadeleri kullandı: “Aslında bu ziyaret Türk-Rus ilişkilerinin bugünkü durumunu yansıtıyor. Rusya ve Türkiye’yi yakınlaştıran ekonomi ve siyasi açıdan çok sayıda ortak çıkarlar var. Türkiye askeri ve ekonomi siyasi bakımından Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi. Rusya için bu önem arzediyor. Türkiye Müslüman ülkesi ve Rusya’nın İslam dünyası ilişkileri açısından da bu çok önemli husus. Türkiye, Ortadoğu sorunlarının çözülmesinde de önemli rol oynuyor.”
TÜRKİYE SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANA

Batı’nın Türkiye’yi kullandığını öne süren İsrailli uzman, “Batı kendi çıkarları için Türkiye’yi kullandı. Batı Ankara’yı partner olarak görmedi. Rusya ise Türkiye’ye eşit haklara sahip ortaklık önerdi. Bu da Rusya-Türkiye ve Türkiye-Batı ilişkilerini birbirinden farklı gösteren özellik. Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana. Türkiye de Suriye’de istikrarın olmasından yana. Elbette Ankara’nın Suriye konusunda çıkarları var. Türkiye kendi çıkarları bağlamında bağımsız politika izliyor. Rusya da Türkiye’yi destekliyor.” dedi.

ORTAK ÇIKARLAR GÖRÜŞ AYRILILIKLARINDAN DAHA ÖNEMLİ

İki ülke arasındaki görüş ayrılılıklarına da dikkat çeken Kedmi, “Bu normal. Ama Rusya ve Türkiye’yi yaklaştıran çok sayıdaki ortak çıkarlar, görüş ayrılılıklarından daha önemli. Rusya’nın Çin ile de görüş ayrılılıkları var. O zaman Rusya ve Çin işbirliği yapmasın mı ve ilişkilerini geliştirmesin mi? Dolayısıyla Rus-Türk işbirliği olumlu yönde adımlıyor. Bugün Rusya ve Türkiye birbirine düşman değil. İki ülke birbirini tehdit olarak görmüyor.” değerlendirmede bulundu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir