KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail eski istihbarat başkanı, İsrailîn neden Suriye’ye saldırdığını açıkladı

İsrail eski istihbarat başkanı, İsrailîn neden Suriye’ye saldırdığını açıkladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
255 0


İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, İsrail’in Suriye’ye neden hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Rus devlet kanalı Rossiya’da canlı yayında konuşan Kedmi şu ifadeleri kullandı: “Geçenlerde İsrail eski Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel şunları söyledi: İsrail geçen yıl İran’ın silah depolarına benzer yaklaşık 100 hava saldırısı düzenledi. Ki bu silah depolarından da Hizbullah’a sevkiyat yapılıyordu. Dolayısıyla bu rutin bir hava saldırısı. İsrail istihabaratı bu tür silahların yerlerini tespit edir etmez bunu yapıyor. İsrail buna anında karşlık veriyor. Bizi ilgilendiren İran’ın Hizbullah’a sevkiyat yapacağı füzeler. Çünkü bu füzeler sonra İsrail’i hedef alabilir.”

SURİYE, HAVA SAHASINI İSRAİL UÇAKLARINDAN KORUYAMAZ

Kedmi sözlerine şöyle devam etti: “Bazı istihbarat güçlerine göre güya saldırının amacı Suriye hava savunma sisteminin nasıl çalıştığını kontrol etmek. Bunu iddia eden istihbarat elemanlarının çalıştığı gizli servis kurumlarına üzülüyorum. Rus sistemleri ve ilgili uzmanlar bizim uçakların uçtuğunu tespit etti ve takibe aldı. Onlar İsrail uçaklarının nereye gittiğini biliyor. Rus hava savunma sistemleri herhangi bir uçağın menşeyini çok iyi görebiliyor. Dolayısıyla Suriye’de bulunan Rus hava savunma sistemi savaş hazırlığına (dün gece) getirilmedi. Radarlar takip etti. Suriye, hava sahasını İsrail askeri uçaklarından koruyamaz. Bu mümkün değil.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir