KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’dan Azerbaycan-İsrail ittifakına karşı yeni tatbikat mı

İran’dan Azerbaycan-İsrail ittifakına karşı yeni tatbikat mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
357 0

İran Azerbaycan İsrail ittifakına karşı bir aydır ciddi anlamda tavır geliştirmeye çalışıyor. İsrailin Azerbaycan üzerinden İrana saldıracağı endişesi İran’ı oldukça tedirgin etmektedir. İran dün ‘birliklerin hazırlıklarına hız verme ve caydırıcılığı artırma’ amacıyla hava tatbikatlarına başladı. IRNA’nın haberine göre Hatemul Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı Tuğgeneral Kadir Rahimzade tatbikata ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Ordu Hava Savunma Kuvvetleri, Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlar, birimlerin savaş hazırlıklarına hız verme, caydırıcılığı artırma, tehditlere karşı ulusal hava savunma sistemlerini değerlendirme ve savunma kapsamını genişletme amacıyla yürütülüyor. Ayrıca siber saldırılarla da mücadele hedefleniyor. Tatbikatta siber saldırı prosedürlerinin uygulaması, hassas ve hayati merkezlerin savunulması, uzun menzilli hava saldırılarına cevap verilmesi, radardan gizlenebilen akıllı cihazlar, seyir füzeleri ve insansız araçlarının kullanılması da dahil birçok başlıkta planlanan programlar yürütülüyor.”

Tahran siber alanda mücadeleye devam ettiğini duyururken Facebook ise pazartesi günü yaptığı açıklamada İran siyaset sahnesine müdahalede bulunmayı hedefleyen düzinelerce sahte hesabın kapatıldığını duyurdu. Facebook’ta 93, Instagram’da da 194 hesabın İran siyasetine yönelik yürüttüğü ihlaller nedeniyle silindiği belirtildi. Şirket, platformlarındaki karalama kampanyalarının takibine ilişkin raporunda Farsça paylaşım yapan bu hesapların İran’ın batısındaki bir şehirden, yerel ve güncel olaylara ilişkin yayın yaptığını bildirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir