KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İranda telegram yasaklandı bakan istifa etti

İranda telegram yasaklandı bakan istifa etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
43 0


İsrail ve ABD irana yaptırımları gündeme getirirken İranda ise tansiyon artmaktadır. İranda telegram yasaklandı bakan istifa etti.

İranda sistemi elinde tutan Radikal unsurlar ve devrim muhafızları Tahran medya mahkemesinin verdiği bir karara dayanarak dün akşam İranda en önemli haberleşme ve iletişim aracı olarak kullanılan Telegram sistemine girişi yasakladılar. Ocak 2018 yoksulluk ve yolsuzluğa karşı meydana gelen gösteri ve olaylarda haberleşme Telegram üzerinden yapıldığı iddia edilmiş ve vunun üzerine İran devlet yetkilileri bu haberleşmeleri Telegeram sahibi Pavel Droofdan istemiştir. İran yetkililerin isteğine haberleşme özgürlüğü gerekçesi ile red cevabı verildi.
Devrim muhafızları bu red cevabına dayanarak Telegramın İran milli güvenliğini tehlikeye atmaktadır gerekçesi ile yasaklama kararı almıştı. ancak İran cumhurbsşkanı Hasan Ruhani bu gerekçeyi kabul etmeyip ve telegramı yassklamamış olmasına rağmen Devrim muhafızları telegramı kapattırmıştır.

Bu gelişmeler ğzerine sabah saatlerinde İran iletişim ve bilgi teknolojileri bakanı Mohammed Javad Azari Jahromi istifa etti.
Cumhurbaşkanı Ruhani, Azari Jahromi’ni Bakan atadığında, bu bakan hiç bir zaman Telegram yasaklanmayacak diye söz vermiştir. Dün akşam İranda herzaman okduğu gibi sırtını Humeyniye dayadığını ifade eden ve Devlet işleyişini hiçe sayarak Cumhurbaşkanı ve meclis dışlanarak alınan bir karar ile İranda 40 milyondan fazla kullanıcısı olan Telegram yasaklandı. Bu uygulamaya tepki veren bakanın istifası İranda yeni olayların bir işareti olarak beklenebilir. İrana ABD ve İsrail tarafından baskılar artarken devrim muhafızlarının böyle tasarruflar ile tıkanmış olan sistemi ayskta tutma şansı yoktur. Bakanın istifasını kabul etmeyen Cumhurbaşkanı Ruhani ekibini olağanüstü toplantıya çağırarak durum değerlendirmesi yapacak. İranda sistem kendi içinde çatırdamaya başladı İran Türkleri demokratik haklarını kullanarak İranı dünya ile irtibatını kesen bu köhne rejimi normalleştirerek siyasal hayatta aktif rol alacaktır.
Elyar Makuyi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.