KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’a yeni yaptırım kararları

İran’a yeni yaptırım kararları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
309 0

ABD Hazine Bakanlığı, Irak ve Yemen’e silah nakliyatı yapılmasında oynadığı rol sebebiyle İranlı 15 kişiyi ve 5 şirketi kapsayan bir biçimde İran’a karşı yeni yaptırım kararları aldığını duyurdu.

Söz konusu şirketler denizcilik, ticaret, inşaat ve kimya sektöründe çalışıyor. Yaptırım listesi, İran’ın “Devrim Muhafızları ve onun dış kolu olan Kudüs Gücü’ne destek sağlayan Iraklı şirketler, organizasyonlar ve üst düzey yetkililerle iş adamlarını” kapsayacak şekilde genişletildi.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, bu kuruluşların Irak’taki “Ketaib Hizbullah” gibi İran tarafından desteklenen milislere yardım sağladıkları ve Irak’taki Ümmü Kasr Limanı üzerinden kaçakçılık faaliyetleri yürüttükleri belirtildi. Şirketlerin ayrıca İran petrollerini Suriye rejimine satmanın yanı sıra İran için cephe görevi gören Iraklı şirketler aracılığıyla kara para aklama operasyonları gerçekleştirdikleri kaydedildi. Ayrıca Irak ve Yemen’e silah kaçakçılığı yapmak, Iraklı siyasetçileri korkutmak, dini kurumlara yapılan bağışlara el koymak ve bu paraları İran’ın Devrim Muhafızları’na aktarmak gibi faaliyetlere dikkat çekildi. Açıklamada “İran rejimi tarafından desteklenen terörist milislerin ABD güçlerine ve Irak’taki koalisyon güçlerine saldırmaya devam ettiği” bilgisine de yer verildi.

Liste, Kasım Süleymani tarafından yönetilen Devrim Muhafızları’nın bir kolu olan Irak’taki Kutsal Türbeleri İmar Organizasyonu’nu da kapsıyor. Irak’taki Kutsal Türbeleri İmar Organizasyonu dini bir kurum olmasına rağmen Devrim Muhafızları tarafından kontrol edilen Iraklı şirket Behcet el-Kevser İnşaat ve Ticaret Şirketi’ne milyonlarca dolar para aktardı. ABD tarafından yapılan açıklamaya göre İran’ın Irak’taki istihbarat faaliyetleri, İran destekli terörist milislere silah ve mühimmat sağlamak için ülkeyi bir üs olarak görüyor.

Yaptırım listesinde İran petrolünün satışına uygulanan ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran petrolünü ve petrol ürünlerini satmaya çalışan ve Ümmü Kasr Limanı dışında faaliyet gösteren Irak merkezli el-Hamâil Denizcilik Şirketi de yer aldı. ABD Hazine Bakanlığı, Yemen’e füze ekipmanları, patlayıcılar ve silahlar taşıyarak çatışmaların şiddetlenmesine sebep olan el-Kevser Şirketi Müdürü Muhammed Celâl Muâb ve yardımcılarını suçlayarak yaptırımlar listesine eklendi.

Hazine Bakanlığı ayrıca her biri Irak’taki Devrim Muhafızları’nın üyeleri olan Ali Rıza Fedker, Muhammed el-Gurayfi, Mesud Şüşterbüsti, Mühendis Murtaza adıyla da bilinen Hasan Sabirin, Hasan Saburi Necad, Mehdi Kıllızade, Ali Rıza Fedakar, Maşallah Bahtiyari, Muhammed Said el-Bahadlı, Ali Hüseyin Fâlih el-Mansuri, Rıza Musevi Fer, Ali Ferhan Esedi ve Hüseyin Hüseyin el-Mansuri’yi Devrim Muhafızları’na mali ve teknolojik destek sağlama, Devrim Muhafızları’nın Irak ve İran arasında seyahat etmelerini kolaylaştırma ve İran’a ait yük gemilerinin Irak limanlarına girişlerini kolaylaştırma gibi faaliyetleri sebebiyle listeye eklendiğini belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı, Irak’taki Devrim Muhafızları üyeleri Yasir Musevi ve Mehdi Kasım Necad’ın her ikisini İran petrol ürünlerinin Suriye rejimine satışını koordine etmekle suçladı. Bakanlık ayrıca el-Halil Partisi’nin özel harekât komutanı olan Şeyh Adnan el-Humeydavi’yi çok sayıda bombalı eylem ve füze saldırısı gerçekleştirmekle suçladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin “İran bölgenin tümünde terör gruplarını finanse etmek için bir şirketler ağı kullanıyor. İran halkının kaynaklarına el koyarak, İran halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak yerine terörist ajanlarına öncelik veriyor” açıklamasında bulundu. Bakan, ABD yaptırımlarının İran halkının koronavirüs ile mücadelesine destek olmak için sağlanan insani yardımları, ilaçları ve tıbbi cihazları kapsamadığını vurguladı.

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın İran’dan elektrik ithal etmesiyle ilgili finansal işlemlere izin verileceğini bildirdi. Yeni yaptırım kararlarındaki bu imtiyaz ya da istisnanın Irak halkının enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Irak hükümetiyle enerji dosyaları üzerinde düzenli olarak çalıştığını ve Irak’ın İran enerjisine olan bağımlılığını azaltmak ve bu konuda destek sağlamak için çalışmalar yapıldığını kaydetti. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak hükümetini oluşturmak ve Irak halkının hak ettiği güvenliği sağlamayı taahhüt eden bir hükümetle çalışmak için hızlı bir çözüm arayışı içerisinde olunduğuna da vurgu yapıldı.

Hibe el-Kudsi

Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir