KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Devrim Muhafızları’ndan protestoculara uyarı

İran Devrim Muhafızları’ndan protestoculara uyarı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
295 0

İran hükümeti, kitlesel protestolara yol açan benzin zammını savunurken, İran Devrim Muhafızları sorunun devam etmesi halinde hükümet karşıtı protestoculara karşı ‘kararlı’ adımlar atılacağı konusunda uyardı.

İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan haberde, Devrim Muhafızları’nın, “Gerekirse barış ve güvenliği bozmak için devam eden hareketlere karşı kararlı ve devrimci adımlar atacağız” açıklamasına yer verildi.

Akaryakıta zam kararı Hamaney’in onayı ile alındı

İran’da akaryakıt zammının ardından başlayan protestolar devam ederken, hükümet yakıt dağıtımında kota sistemini benimseme ve fiyatları artırma kararının sosyal adaleti sağlama amacı taşıdığını açıkladı.

IRNA’ya göre hükümet sözcüsü Ali Rebii, bugün düzenlediği basın toplantısında, yakıt fiyatlarına getirilen düzenleme kararının ülkenin benzeri görülmemiş yaptırım ve baskılara tanık olduğu bu dönemde gerekli olduğunu söyledi.

Sözcü, hükümetin bu kararı almadan önce yasama ve yargı makamların yanı sıra İran’ın dini lideri Ali Hamaney’den onay alındığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, bu kararla ülke ve halkın iyiliği için kendini feda ettiğini dile getiren sözcü, son birkaç gündür yaşanan protestolarında kolluk güçlerinden ölenler olduğunu açıkladı.

“ABD içişlerimize müdahale ediyor”

Washington’un İran halkına verdiği desteği ifade etmesinin ardından İran dün ABD’yi iç işlerine karışmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, cuma gününden bu yana devam eden gösterilere Twitter hesabından destek vererek, “İran halkına bir buçuk yıl önce söylediğim gibi ABD sizinle” ifadelerini kullanmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından dün konuya ilişkin yapılan açıklamada, Pompeo’nun ifadelerinin ‘bir grup holigana destek’ anlamına geldiği vurgulandı.

Bakanlık, ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’daki protestolarla ilgili açıklamalarını ‘ABD’nin müdahalesi’ olarak nitelendirerek kınadı.

Bakanlığın açıklamasında, “Yüce İran halkı bu tür açıklamaların, herhangi bir samimi duygu içermeyen ikiyüzlü açıklamalar olduğunu çok iyi biliyor” denildi.

IRNA’ya göre Şûra Meclisi Başkanı Ali Laricani ise ABD’nin İran’a yönelik hedefinin ‘kaos yaymak ve halkın çıkarlarını yok etmek’ olduğunu öne sürdü.

Laricani, “ABD Dışişleri Bakanı’nın İran halkını savunma adına kamu mallarının ateşe verilmesini desteklemesi bu ülkenin İran’da güvensizlik yaratma peşinde olduğunu gösteriyor” dedi.

Protestolar, devlet tarafından sübvanse edilen benzin fiyatlarında araç başına aylık 60 litreye kadar yüzde 50, sonrasında alınacak her litre için ise yüzde 300’lük artış yapıldığı şeklinde açıklamanın ardından patlak vermişti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, protestolar sırasında yaklaşık bin kişinin tutuklandığını bildirdi. Ajans, onlarca banka ve mağazanın yağmaladığını da duyurdu.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA ise Yezd kenti Başsavcısı Muhammed Haddadzade’nin açıklamasına yer vererek, şehirdeki gösterilerde çoğu bölge halkı olmayan 40 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

ISNA, Tahran Büyük Pazarı’ndaki birçok dükkanın bazı insanlar tarafından ‘rahatsız edildikten’ sonra Pazar sabahı kepenk kapattığını aktararak, polis takviyeleri geldikten sonra dükkanların açılacağını bildirdi.

İranlı yetkililer, protesto gösterileri sırasında 22 kişinin öldüğünü açıklarken, muhalif kaynaklar yüzlerce ölü olduğunu ve binlerce kişinin gözaltına alındığını iddia etti
Şavkulavsad

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir