KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gagavuz halkı Erdoğan’dan destek bekliyor

Gagavuz halkı Erdoğan’dan destek bekliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
339 0


Moldova’da yaşayan Türkçe konuşan Gagavuz halkı, milli televizyon kanallarını ele geçirmeye çalıştığını iddia ettikleri Moldova mercilerine karşı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Moldova’ya bağlı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Komrat’ta gösteri düzenleyen Gagavuzya halkı, bölgede yayın yapan Toplumsal Televizyon Kanalı OK GRT’nin Moldova iktidar partisi yetkilileri tarafından ele geçirme çabalarını protesto etti. Rus basınına konuşan televizyon kanalının genel müdür vekili Pyotr Vlah, Moldova’da yaklaşan parlamento seçimleri nedeniyle iktidar partisinin televizyon kanalını ele geçirmeye çalıştığını iddia etti.

Parlemento seçimlerinde Rus yanlısı Sosyalist Partisi’ne oy vereceklerini söyleyen Vlah, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs ayında bölgeye gelmesini bekliyoruz. Biz inanıyoruz ki Erdoğan kardeş Gagavuz halkını darda koymaz. Ve Erdoğan’ın bizi destekleyeceğine ve savunacağına inanıyourz.”

Vlah’ın iddiasına göre, Rusça yayınlardan rahatsız olan Moldova iktidar partisi bu nedenle televizyon kanalını kendi kontrolüne almayı hedefliyor.

ERDOĞAN’IN BÖLGEYİ ZİYARET ETMESİ BEKLENİYOR
Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın zamanda ülkesini ziyaret edeceğini bildirmişti. Konuyla ilgili Mart ayında açıklama yapan Dodon, “İstanbul Havalimanı’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İkili ilişkileri ve bölgedeki durumu ele aldık. Ben kendisine, Türkiye’nin Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının tamiratı çalışmalarına yardımcı olduğu için şükranlarımı ilettim.

Erdoğan da benim davetimi hatırlatarak yakın zamanda Moldova Cumhuriyeti’ne bir ziyaret yapacağını söyledi. Bu onun Cumhurbaşkanı olarak ülkemize ilk ziyareti olacak.” dedi.

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir