Elhan Şahinoğlu: Soçide Çavuşoğlu Lavrov ne görüştüler

Hüseyin Şubukşi: Mossad bir efsane değildir, ancak İran gibi kırılgan rejimlere nüfuz edebilir

Putin Erdoğan yakınlaşması nasıl olur

Pizza Gate”ci Pedefoli çetesi Trump’a savaş açtı!

Ermenistan’ın Bitmeyen Kâbusu

Ermenistan 11 Ağustos 2017
276

Ermenistan Ekonomik Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Suren Karayan, 10 Ağustos günü düzenlenen Bakanlar Kurulu oturumu sonrası basın toplantısında Ermenistan ekonomisinin tüm olası sonuçlara uyum sağladığını kaydederek “Bundan herhangi bir şekilde etkilenebilecek herkes, yeni koşullarda bu veya şu şekilde çalışma yolunu buldular. Bu sebeple ağır sonuçlardan korkmaya gerek yok” dedi. Yani Rusya’ya uygulanan ambargo ve Rusya’daki ekonomik sıkıntılarının Ermenistan için büyük tehlikeyi ifade etmediğini söyledi. Bunu görünce Ermenistan’ın durumunun Rusya’dan doğrudan etkilenmez olup rahat olduğu anlaşılır.
Ama gerçeğe baktığımızda söyleminin tersine Ermenistan Rusya’nın durumundan oldukça tedirgindir ve bu çıkmazdan kurtulmak için çaba harcamaktadır. Bildiğimiz gibi Ermenistan ekonomisi neredeyse tamamen Rusya’nın elindedir ve yakın zamanda Ermenistan’ın askeri yapısı da Rusya ile birleşme yolundadır. Başka deyişle Ermenistan “Rusya” isimli anneye bağlı bebek konumundadır ve Rusya’nın durumu doğrudan Ermenistan’ı etkilemektedir.
Ama diğer yandan bu duruma karşı Ermenilerin hoşnutsuzluğu da gitgide artmaktadır. Gümrü’deki Rus ordusu Ermeni aileye cinayet işlediğinde kamuoyu Rusya’ya karşı sert tepki göstermiş ve Putin Erivan’ı ziyaret ettiğinde Putin ve Rusya’ya karşı büyük protesto eylemi düzenlemiştir. 2014’te Rusya’ya ambargonun uygulanması Ermenistan’ın ekonomisini olumsuz etkilemiştir.
Ermenistan hükümeti de Rusya ile ilişkilere önem verirken bu durumun farkında olduğundan dolayı Batı ülkeleri ve İran ile de ilişkileri güçlendirmeye yönelmektedir. Ağustos ayının başında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sargsyan İran’ı ziyaret ederek İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmüş ve birçok anlaşmalara imza atmıştır. Ayrıca İran-Ermenistan-Gürcistan demiryolu ve boru hatları da gündemdedir ve Ermenistan bu projeleri yakından takip etmektedir.
Ermeni bakanının söylemi Ermenistan’ın Rusya’daki durumdan gerçekte tedirgin olduğunu göstermekte ve kendini rahatlatmak için alternatifi oluşturmaya çalıştığını ifade etmektedir.
Ayrıca Ermenistan’ın bu tutumu Rusya ve Batı’daki Ermeni toplulukları arasındaki ilişkileri de etkileyebilir. Hem Rusya hem de Batı ülkeleri Ermenistan’ı kendi tarafına çekmek için çaba harcamakta ve bu iki yerdeki Ermeni diasporası da yaşadığı ülkenin hükümetinden etkilenmektedir. Ermenistan’ın bu tutumunun Rusya ve Batı’daki Ermeni toplulukları arasında mesafe oluşturma ihtimali mevcuttur.
Keisuke Wakizaka

Yorumlar
İlginizi Çekebilir