Türkiye’nin Celabrus Planı ve Mesajları

Cenevrə görüşünü kim və niyə təşkil etdi, yaxud Bakı necə 1:0 önə keçdi?

“Batı, Ukrayna’ya ilgisizliğini kanıtladı”

Fenerbahçe Kongresi Atlantik Avrasya rekabeti ekseninde Avrupa Birliğine çıkış mı?

Ermeniler ve Stratejik Kırılmalar

Ermenistan, Gündem, Türkiye 1 Nisan 2018
159


Ermeniler son 300 ilde qlobal ve regional tarazlıqlardaki strateji deyisikliklerden maksimum derecede faydalanıblar.

1787-1830 : Dövrün qlobal effektleri olan hadiseleri Fransız inqilabi ve 1815 Vyana sistemi, regional hadisesi Rusyanin Qafqazlarda en guclu regional aktyora cevrilmesidir.Netice,Qafqazdaki Türk torpaqlarında köçler neticesinde toplu Ermeni ehalinin yasadıgı bir erazi elde etmek olub. Proses bu erazilerin genisledilmesi, erazide inistitutlaşmis inzibati mexanizma ile davam edib.

1914-1925: 1-ci Dünya savaşı, Versal sistemi, bolsevik inqilabi, Osmanlının dağilmasi, SSRİ-nin qurulmasi. Netice paytaxti ve erazisi olan Ermeni dövleti yaratmaq ve bunu SSRİ dövründe etnik temizlik ve xaricden ehali idxal ederek daha güclü şekilde davam etdirmek.

1986-2018: Perestryoka, komunizmin iflası, Soyuq muharibenin bitmesi, SSRİ-nin dagilmasi ve s. Netice işğal ve etnik temizlenme ile Ermenistan dövletinin Qafqazda yerini daha güclü şekilde almasi….

Ermeni grand stratejisini bu tarixi derinligi ve faktlari anlamadan (hele Ermeni kilisesi üzerinden daha evvellere geden meseleleri, 1-ci Pyotra elçi göndermelerini filan demirem) ve dogru tehlil etmeden ve qarşi bir dogru qrand strateji ortaya qoymadan istenilen qalıcı neticeleri almamiz mümkün deyil….

Dünya 4-cü senaye inqilabini, AvroAtlantik sistemden Pasifik sistemine keçisin astanasındadır, buna millet olaraq semimi, sistemli ve peşekar hazırlanmasaq 21-ci esr erzinde bizi yeni felaketler gözleyir….
Dr Nazim Cafersoy

Yorumlar