KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransa`nın YPG girişimi ne anlama geliyor?

Fransa`nın YPG girişimi ne anlama geliyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
212 0

Kanatimce, Fransa`nın YPG meselesinde öne çıkışı, hem de ABD`nin YPG konusunda geri çekilişinin degişik bir versiyonudur. Bir nevi “YPG`ni Fransa`ya ihale etmiştir” denebilir. Bu konunun Tramp-Macron telefon görüşmesinde nihai karara bağlandığını düşünüyorum.
Tramp`ın YPG`ye 200 miyon doları dondurması da bu baglamda başka işare sayılabilir. ABD`yİ YPG konusunda dinlemeyen Türkiye`nin Fransa`ni da dinlemeycegi kesindir, dolayısıyla sonuç YPG’nin lehine olmayacak….
Fransa “Suriye`de etkin olayım”, “Suriye`de Rusya ile daha yumuşak gecişe önayak olalım” (Bu Fransa-YPG olayı Suriye konusundaki gzili ABD-Rusya görüşümelerinde gundeme gelmişdir bence.) ile buna riza göstermiştir. Tabii Macron`a destek verdigi söylenen Yahudi lobbisinin “İran konusunda Tramp`ın elini kolaylaştır” telkini yapması da mühtemeldir.

Yine de bu durum ABD`nin YPG`yi tamamen birakacagi anlamina gelmez, ama Washington`un bölge politikasında YPG`nin profili ciddi bir gerileme sureci yaşayacak denebilir.

Bunu sebebleri şunlardır:

1. Washington`un Orta Dogu`da geleneksel olmayan aktörlerle (İŞİD, PYD, FETÖ, kismen Barzani) etkin olma politikası ciddi darbeler aldi.
2. Rusiya-İran-Turkiye dengesi kuruldu Ortadogu`da ilk kez.
3. İran`in etkisi arttı ve Tramp bu konuya daha ciddi eğilmek durumunda.Zaten oluşan son kabine yapısı de bunun işaresidir.
4. Washington`un bölgede kurmaya çaliştigi Suudi -İsrail-Misir dengesi bolgede sonuc alma konusunda basarisz kaliyor.

Bu durumda Türkiye ile pazarlık yaparak anlaşmak en makul seçeneklerin başında geliyor. YPG`nin geri plana çekilmesi bu anlaşmanın bedeli olacak gibi…
Dr Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir