KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dürzi lider Canbolat: ‘Lübnan’daki İranlılar’la savaşamayız

Dürzi lider Canbolat: ‘Lübnan’daki İranlılar’la savaşamayız

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
350 0

Lübnan Başbakanı Hariri’nin istifası, İran ve Suudi Arabistan arasında karşılıklı suçlamalara neden olurken, Lübnanlı Dürzi lider Canbolat ülkenin ”Lübnan’daki İranlılarla’ savaşı göze alamayacağı’ yorumunu yaptı. Suudi Arabistan televizyonu ise birkaç gün önce Hariri’ye yönelik bir suikast teşebbüsünün önlendiği iddiasında bulundu.

Eski Lübnan Başbakanı Saab El Hariri
© AFP 2017/ MIDO AHMED
Lübnan Başbakanı Hariri, istifa etti
Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin İran’ı işaret ederek istifasının Suudi yetkililer tarafından hoşnutlukla karşılandığı yorumu Reuters tarafından yapılırken, İranlı yetkililer ise olayla ilgili olarak ülke dışındaki dinamikleri işaret etti.
Hamaney’in danışmanlarından Hüseyin Şeyh el İslam, İran devlet televizyonuna konuşarak “Hariri’nin istifası ABD Başkanı Donald Trump’ın ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın planı doğrultusunda gerçekleşti” şeklinde yorum yaptı.

Geçen hafta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Hariri ile buluşan Arap Körfez İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tamer el Sabhan ise Hariri’nin, istifasını açıklarken kullanmış olduğu, Lübnan’ın ‘kendisine uzanan kötü niyetli elleri keseceği’ şeklindeki sözlerine gönderme yaparak “İhanet ve saldırganlık (gösterenlerin elleri) kesilmeli” şeklinde tweet attı.

​Lübnanlı Dürzi lider ve siyasetçi Velid Canbolat ise Hariri’nin istifasından endişe duyduğunu söyledi ve “‘Lübnan’daki İranlılarla’ savaşı göze alamayız” diye konuştu. Bölgede şartların Suudi Arabistan ve İran arasında bir diyaloğa elverişli hale gelmesini beklemek gerektiğini söyleyen Canbolat, Lübnan Hizbullahı ile uzlaşmacı bir tutum içinde olunması gerektiğini savundu.

SUUDİ TELEVİZYONUNUN İDDİASI: HARİRİ’YE SUİKAST ÖNLENDİ

Öte yandan Suudi menşeli Arap televizyonu al Arabiya el Hadas, ismini vermediği bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Hariri’nin istifasından bir kaç gün önce, Beyrut’ta Hariri’ye yönelik bir suikast teşebbüsünün önlendiğini iddia etti.

Hariri dün İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in baş danışmanı Ali Ekber Velayeti’yle görüşmüş daha sonra ise Suudi Arabistan’a gitmişti. Velayati, Hariri’nin kurmuş olduğu koalisyonu ‘zafer’ ve ‘büyük başarı’ sözcükleriyle tanımlamış, el Sabhan ise ‘sürpriz gelişmelerin’ yaşanabileceği vaadinde bulunmuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir