Biz daima “Rusiya amilini” nəzərə almaqdansa, qoy Rusiya “Azərbaycan amilini” nəzərə alsın

İşid ve seyyah militanlar

Ümumxalq referendumu: Azərbaycan Konstitusiyanı 3-cü dəfə niyə dəyişdirir?

Սպառազինություն ձեռք բերելու մասին հայ-ռուսական համաձայնագիրը այս տարի կստորագրվի, մյուս տարի կիրագործվի. Ֆինանսների նախարար

Doğu Avrupa da kaynıyor

Gündem 7 Haziran 2017
425
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Sürekli olarak Ortadoğu konuşuyoruz ama Doğu Avrupa da kaynıyor. Bugün bir ABD B-52 bombardıman uçağına Rus Su-27 savaş uçağı tarafından Baltık Denizi’nin “uluslararası sularında” önleme yapıldı. Letonya, Rusya sınırına 2 metre yüksekliğinde bir “duvar” örme kararı aldı (evet yanlış duymadınız duvar hem de Avrupa’da), Estonya 2, Moldova ise 5 Rus diplomatı “sınır dışı” etti. Rusya ise buna karşılık olarak aynı ülkelerden diplomatları sınır dışı etme kararı aldı. Moldova’da Rusya yanlısı devlet başkanı Igor Dodon ile AB yanlısı hükümet arasındaki gerginlik had safhaya varmış durumda. Ülkenin Transdinyester nedeniyle zaten “bölünmüş” olduğu düşünüldüğünde durum daha da dramatik bir hal almışa benziyor. Litvanya Hükümeti sürekli olarak Rusya’dan şikayet ediyor ve NATO üyeliğinin altını çiziyor. Rusya ise Belarus ve Sırbistan ile “Slav Kardeşliği” adı altında askeri tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Bu arada Karadağ da NATO’ya üye oldu.
Gerginliğin tırmandığını görmek için ille de “insanların ölmesi” gerekmiyor. Önemli olan “ölümler” başlamadan bunu görüp tedbir alabilmek ve görenlerin de “görmeyenlere” ya da “gözünü tek bir yere çevirenlere” anlatabilmesi.
Göktürk Tüysüzoğlu

Yorumlar