Леонид Радзиховский: за расследованием о Чайке стоит СК или ФСБ

Mişari Zeydi: Hamas İran adına mı hareket ediyor

Afrika’da neler oluyor: Sudan ve Mali’den gelen uyarı sinyalleri

Amerika ‘Türk Akımı’na neden karşı?

Dikkat: Koronavirüsü Türkiye’ye Çin’den Değil, İran’dan Girebilir!!!

Gündem, İran 21 Şubat 2020
468

Komşu İran, koronovirüsünden dolayı alarmda. Çin’in Vuhan kenti merkezli başlayan koronovirüsü salgınının İran’ın dini şehri olan Kum kentinden iki kişinin ölümüne neden olmasının ardından acil durum ilan edildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin talimatıyla ülkede “Koronayı Önleme ve Mücadele Merkezi” kuruldu. Ülkede görülen vaka sayısı 5‘e yükselirken, okullar tatil edildi, türbe ziyaretlerine uyarı geldi.
Kum kenti İran’ın Meşhet kentinden sonra en kurtsal kenti olarak bilinmektedir. Bu kent aynı zamanda başkent Tahrana çok yakın mesafede ve günlük onbinlerce insan bu iki kent arasında yolculuk etmekteler. Bu hastalığın Tahrana sıçramasının an meselesi olduğu bilinmektedir.
İranda KoronaVirüs ile ilgili dikkate almamız bazı önemli nokralar:
1- Bugün(20.02.2020) İran’da meclis seçimleri var. Alınan bilgilere göre esasen ne kadar da bu seçimlede katılım oranı düşük olacaksa da hastalığın yayılma ihtimalı çok daha yüksek olacaktır. Aynı zamnada İran yetkilileri belki daha sonra katılımın az olma sebebini Koronavirüsü tehlekisinin olduğunu gösterebilirler. Sisteme olan itirazı hastalık yayılma bahanesi ile örtpas edecekler.
2- Çin’de koronovirüsü görüldükten sonra İran bir çok ülke gibi Çine gerçekleşen uçuşlarını durdurmadı ve tam tersi Çin ile dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla uçuş sayısını arttı. Kum’da ise çok sayıda Çin’li talebe bulunmaktadır. İran’da bu hastlığın ilk Kum’da olmasıda bundan dolayı olabilir.
3- Eğer bu salgın İran’ın genelinde yayılırsa ve İran devleti hastalığı kontorol edemezse ABD’nin ambargolarını hedef göstererek bu ambargoların hastalığın kontorolden çıkma sebebi olarak gösterebilir.
4- Son olarak ve Türkiye’yi ciddi şekilde ilgilendiren önemli bir mevzu var. Ülkeye hastalık Çin’den değil, İran’dan girebilir. Önümüzdeki haftalar hem İran iste Türkiye açısından oldukça önemli. Belki sayı olarak 1 milyonu aşan İranlı genelde Mart ayında tatiller İçin Türkiyeye geliyorlar. Martın 21 Nevruz ve bu tarihte İranda resmi olarak 2 hafta tatiller var. Bir çok İranlı ise önce Türkiyeyi daha sonra ise Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve BAE’ni tatil maksatı olarak seçiyorlar. Şimdiden başta Türkiye olmakla bölge ülkeleri tüm tedbirleri almalı.
Kerim Askeri

Yorumlar