Çin’in Kanal Tayland Projesi

Sarp Sınır Kapısı’nı geçici olarak kapatma kararı

Cəbhə bölgəsindəki gərginliyi rəsmən Azərbaycana yükləyirlər

Rus uzman: ABD’nin İran’la ilgili gelecek hedeflerinden biri de Türkiye’dir

DAYMED Azerbaycanlı yazarın imza gününü gerçekleştirdi

Gündem 26 Şubat 2018
152

Türkiye`de çeşitli faaliyetlerde bulunan, kısa adı DAYMED olan Dünya Azerebaycanlıları Yazarlar ve Medya Derneği Hocalı soykırımının 26. Yıldönümüyle alakalı Araz yayınlarında basılmış Azerbayanlı yazar Nüşabe Memmedli`nin “Türk koymadı yüreğimi söksünler” kitabının imza gününü gerçekleştirdi. Kadıköy`de “Halikarnas Kadıköy” Türkü Evi`nde gerçekleştirilen toplantıda Azerbaycan`dan ve Türkiye`den gazeteciler, yazarlar, ilim ve fikiradamları hazır bulundular. Hocalı ve tüm Türk dünyası şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra günün anlam ve önlemiyle ilgili konuşan DAYMED başkanı Kebuter Hakverdi Hocalı Soykırımı`nın dünyada eşi benzer olmayan bir soykırım oduğunu, bu soykırım sırasında Ermenilerin ve işbirlikçilerinin kadın, çoluk, çocuk, genç, ihtiyar demeden tüm insanlığa karşı bir suç işlediğini belirtti. K.Hakverdi bu soykırımın unutulmaması açıdan böyle kitapların basılmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Daha sonra kitap üzerine konuşma yapan gazeteci yazar Oktay Hacımusalı romanın orijinalini okuduğunu, bu romanın tüm Türk ve İslam coğrafyasında okutulması gerektiğini vurguladı. Nüşabe Memmedli`nin yazdığı romanın tanıkların anlattıkları üzerinde dile getiren Oktay Hacımusalı kitapta Ermenilerin Hocalı`da rehin aldıkları küçük çocukları dünyanın belli başlı devletlerine satmalarının, hem de bunu uluslararası suç örgütlerinin eliyle gerçekleştirmelerinin ele alındığını belirtti ve bu kitaptaki gerçeklerin tüm dünyaya ulaştırılmalı olduğumuzu sözlerine ekledi.
İstanbul 1. Bölge’den MHP’nin Milletvekili Adayı olan Leman Süheyla Soylu, çevirmn,yazar, DAYMED danışmanı Metin Özer, Musa Sungur, Hüseyin Atasever kitabın Türk dünyası için önemini arzederek, yazara başarılar dilediler.
Toplantı yazarın kitapları imzalamasıyla sürdürüldü.
Oktay Hacımusalı

Yorumlar