KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu ve Ersoy Şentop’u görevden aldıramayınca sarıldıkları reklamı da kaldırmak zorunda kaldılar

Çavuşoğlu ve Ersoy Şentop’u görevden aldıramayınca sarıldıkları reklamı da kaldırmak zorunda kaldılar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
222 0

Türkiye bir taraftan kovid ile uğraşırken diğer taraftan ise yetkili ama etkisiz şahısların maksadını aşan açıklamaları ile mücadele etmek zorunda kaldılar. Çavuşoğlu da Ersoy da çok iyi biliyor ki Rus turistlerin antalyaya yaptırdıkları rezervasyonlar Şentopun Montrö açıklamasından sonra geldi. Bu olumsuz havayı kırabilmek, turistleri Antalyaya çekebilmek için bir reklam kampanyası yapıldı. özrü kabahatinden büyük denilebilecek bir reklam ile dünya medyaalrına çıkış yapıldı. Özellikle iç kamuoyundan gelen büyük tepki üzerine bu reklamdan vazgeçilip alelacele kaldırıldı. Çavuşoğlu ve Ersoy şentopu görevden el çektiremedikleri için giriştikleri bu reklam rezaleti ile ciddi anlamda hem kendileri itibar kaybetti ve hem de Türkiye’yi uluslar arası mecrada zor duruma soktular.
Turizm Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yayınladığı Türkiye’nin yaz sezonu tanıtım videosu gelen yoğun tepkiler üzerin yayından kaldırıldı.

Söz konusu videoda “Siz eğlenin, ben aşı oldum” sloganı ile turizm çalışanlarının “aşılıyım” baskılı maske takacağına dair görüntüler içeren tanıtım, başta muhalefet liderleri olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekti.

Bakanlık, bu video ile Covid-19 salgını endişesi taşımadan, Türkiye’de tatil yapabileceği mesajını vermek istedi. Fakat turistlerin yerel halkın karşısında öncelikle olduğunu iddiasıyla söz konusu video sosyal medyada en çok konuşulan konu haline geldi.

Paylaşımda ise “Temizlenmiş tatil köyleri ve aşılanmış personel! Biz buna turizm için çifte güvenlik diyoruz” ifadeleri yer aldı.

Muhalefet liderleri ne dedi?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaratılan ayrıcalıklı durumu eleştirerek, “Kendi milletini aşağılayan bir bakanlığımız da oldu en sonunda!” İfadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “Pandemide sadece çile ve zorluk çektirdiğiniz bu aziz millete, şimdi de utanmadan bunu yaptınız” ifadesini kullanarak tepkisini gösterdi.

Deva Partisi lideri Ali Babacan da yaptığı paylaşımda, “Kendi vatandaşını bu kadar değersiz gören bir iktidarı hak etmiyoruz. Bu milleti aşısız bıraktılar” mesajını paylaştı.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a istifa çağrısı yapan bir paylaşım yaptı.
Çavuşoğlu’nun ‘güvenli turizm’ açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun turizm sektörünün aşılanmasına ilişkin geçen hafta başında yaptığı açıklamada, konu ile ilgili bazı bilgiler vermişti.

Çavuşoğlu, “güvenli turizm” olarak adlandırdıkları programın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ve Sağlık Bakanlığı iş birliği içinde oluştuğunu söylemişti.

Çavuşoğlu gelen tepkiler üzerine ikinci bir açıklama yaparak, “Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu?” demişti.
Çavuşoğlu ya istifa edecek ya da sezon geçmeden Şentopun istifasını aldırarak Antalya turizmini kurtaracak. Bu hafta çok zor geçecek Ankara için.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir