Barzani’nin seçimi: Yugoslavya mı, Çekoslovakya mı?

Kinoatelye

Ərdoğan bir çox Avropa ölkəsinə rəsmi səfərə dəvət edilməyəcək

AVRUPALI TÜRKLER HOLLANDA HAVA ALANINI KAPATTI

Britaniyadaki keçmiş Rus casusunu kim öldürdü?

Gündem, Rusya 18 Mart 2018
149
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE


Litvinenkonun öldürülmesinin “cezasız qalmış bir casusdan intiqam alınması” kimi özüne göre mentiqli bir izahı var. Berezovskinin öldürülmesi onun siyasi ve iqtisadi baxımdan Qerbin Rusiyaya dair planlarında feal rol aldıgı üçün Kremlin baxımından mentiqli ola biler.Yuşenkonun zeherlenmesi de Rusiyanın imperiya mentiği baxımından mentiqlidir.
Ancaq etdiyi casusluq ücün Rusiyada mehkum edilib heps yatan, bilindiyi qederiyle mülki heyat yaşayan köhne bir casusun qiziyla birlikde Putinin secilmesinden bir hefte evvel, hem de Rusiyada istehsal edildiyi gün kimi aydin olan kimyevi silahla öldürülmesinin mentiqi nedir?

Rusiyani idare edenlerin amansız ve şahin siyasi kurs izledikleri dogrudur, ancaq bu siyasi kursun Kremlin baximindan bir rasyonalligi var.Şexsen bu suiqesdde hem zamanlama, hem de istifade edilen vasite baximindan Kremlin üçün bir rasyonalliq görmürem.
İnsanin bu anda asagidaki suallari soruşmasinda fayda var:

1. Öldürülen casus Britaniyanın Rusiya eleyhdarı planlarında perde arxasında aktiv rol oynayan birmiidir ki, Kremlin texire salmadan ve nümayişkarene formada buna cavab vermek istedi?

2. Bu suiqesdi Rus derin devletinden Putinin Qerble münasibetlerini daha da pozmaq isteyen daha radikal qüvveler mi etdi?Acaba Putin seckiden sonra Qerble yeni bir yaxınlaşma siyaseti mi başladacaqdi? Suiqesdle bu iş sabotaj mi edildi?

3.Üçüncü bir xarici güc Rusiya İle Qerbin münasibetlerini daha da gerginleşdirmek isteyir?O halda Londonda bu seviyyede bir suiqesdi sadece iki guc ABŞ (xüsusen Tramp- Rusiya ile münasibetlerini bir yere çekmek isteyen derin daireler) ve belke Çinin xarici kesfiyat orqanları ede biler ve ortaya cixdiginda arxasinda dura biler.
Suallar çoxdur, cavabi ise zaman gösterecek…
Dr. Nazim Cafersoy

Yorumlar