KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Belarusta 3 lü zirve

Belarusta 3 lü zirve

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
336 0

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Belarus’un başkenti Minsk’te bir araya gelerek Bakü-Erivan ilişkilerini normalleştirmeyi konuştu.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre BDT Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle Minsk’e giden Lavrov, Bayramov ve Mirzoyan, Rus tarafının inisiyatifiyle üçlü görüşme gerçekleştirdi.
‘Üçlü anlaşmaların tümüyle yerine getirilmesi önemli’
Bakü’nün bölgedeki çatışma sonrası durum ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi hakkındaki tutumunu anlatan Bayramov, 10 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli üçlü anlaşmaların tümüyle yerine getirilmesinin önemini vurguladı.

“Bakü, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkileri uluslararası hukuk ilkelerine, özellikle egemenlik, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığına saygı temelinde normalleştirmeye hazır” denen açıklamaya göre Bayramov, bu bağlamda iki ülke sınırlarının netleştirilmesinin önem taşıdığının altını çizdi.

Taraflar, bölgedeki tüm ulaşım ağlarının açılmasına ilişkin anlaşmaların uygulanmasının önemine de dikkat çekti. Laçin koridoruna karşılık Zengezur koridorunun açılması beklenirken iletişim ulaşım ağları kelimesinin kullanılması istersen istemez bir tedirginlik oluşturmaktadır.
‘Ermenistan noktasal mayın haritalarını sunmalı’
Bu arada Bayramov, özgürleştirilen bölgelerdeki mayın tehlikesinin insanların hayatını doğrudan tehdit ettiğini belirterek, Ermenistan’ın noktasal mayın haritaları sunması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir