KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başbakan’ın Güney Kore Ziyareti Hakkında Kore Basını

Başbakan’ın Güney Kore Ziyareti Hakkında Kore Basını

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
376 0

Başbakan’ın Güney Kore Ziyareti Hakkında Kore Basını
“Kore savaşında bizlerle birlikte savaşa katılan cesur Türk askerleri ve Türkiye’ye teşekkürler” Moon Jae-In
Başbakan Binali Yıldırım Kore’den aldığı resmi davet üzerine 4/6 Aralık tarihleri arasında Kore’ye ziyarette bulundu. Ziyareti sırasında devlet büyüklerinin samimi tavırları iki ülke arasındaki ilişkilerin bir yansıması gibiydi. Bu ziyarette, Başbakan Yıldırım “Kore ile Türkiye arasında daha büyük bir bağlılık var. Cumhurbaşkanı Erdoğan da sizleri ziyaret etmeyi umuyor.”diye sözlerine başladı.
Cumhurbaşkanı Moon Jae-In ,6 Aralıkda gerçekeştirilen görüşmelerde Kore ve Türkiye ilişkilerinin 60. Yılı olması sebebiyle Başbakan Binali Yıldırım’a “Türkiye, Avrupa’yı ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü görevinde. Hükümetimizin Avrasya barış antlaşması için sürdürdüğü yeni kuzey politikasında bizlerle işbirliği yapmasını umuyoruz.” dedi.
Cumhurbaşkanı Moon, Başbakan Yıldırım ile görüşmesi sırasında, “Kore’nin kuruluşunun 60. Yılı olduğu söyleniyor ama yeni bir hayata başlayan insan hayatının anlamı gizli bunda diyerek karşılıklı diplomatik ilişkilerinin 60. Yılında daha yeni ilişkilerin gelişmesini umuyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Moon, “Türkiye eski Goguryeo ile bir ittifak sürdürdü ve Güney Kore insanlarının özgürlük için savaştığı 6/25 savaşı sırasında 20.000 asker gönderdi. Bu yüzden Koreli vatandaşlar Türkiyeyi kardeş ülke olarak görmekte. ” dedi.
Cumhurbaşkanı Moon “ Koreli vatandaşların bu minnettarlığı sayesinde 2002 yılında Korede gerçekleştirilen WorldCup olduğunda Kore ve Türkeye 3 ve 4. olduğunda taraftarlara hiç öğretilmeden iki tarafıda aynı anda desteklediklerini hatırlıyorum. Böylelikle iki ülke geçen 60 yıl boyunca siyaset, ekonomi, kültür ve diğer konularda da ilişki kurarak ilişkilerini daha da gelişterdi. Uluslararası olarak sorumlu, orta gelirli ülkeler olarak birlikte çalışıyoruz.” dedi.
Başbakan Yıldırım ise , “Her şeyden önce, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın samimiyetle ilgili selamlarını dile getiriyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri pekiştirmek için Kore’yi ziyaret etme fırsatı bulmaya çalışıyor. Bunanla birlikte Kore ve Türkiye’nin ilişkisi devam ederken günden güne daha fazla derinleşmekte diye düşünüyorum. ” dedi.
Bu arada Yıldırım, Kore ve Türkiye’nin Kore Savaşı’nda yan yana durması gerektiğini ve geçmişten beri Türkiye ile Kore’nin tarihi bağları olduğunu ileride de birbirimizle sürekli işbirliği yapmamız gerektiğini belirtti. Ayrıca başbakan sözlerine “Bunlarla birlikte model olarak Kore’deki atılımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.
Başbakan Yıldırım, daha sonra Başbakan Lee Nak-Yeon ve Ulusal Meclis Başkanı Jeong Seok-kun ile resmi toplantı yaptı. Daha sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin Kore Cumhuriyeti’ndeki açılış törenine katılarak işadamları ile röportaj yaptı.
Başbakan Binali Yıldırım Kore ziyareti sırasında Busan şehrinde bulunan Türk şehitliğine de bir ziyarette bulundu. Yıldırım şehitlikte saygı duruşunda bulunarak çelenk bıraktı.
Bu ziyaretleren iki ülke açısından da artarak devam etmesini umuyor gelecek başka güzel haberleri bekliyoruz.
Zehra Burcu AĞDAN / Kafkassam

“6·25 전쟁 함께해 준 터키의 참전용사와 터키 국민께 감사드려”

이을드름 총리 “한·터키 간 더 큰 잠재력 존재…에르도안 대통령 방한 희망해”
문재인 대통령은 6일 한·터키 수교 60주년을 맞아 방한한 비날리 이을드름 터키 총리에게 “터키가 아시아와 유럽을 연결하는 가교라는 점에서 우리 정부가 유라시아평화협정을 위해 추진 중인 신북방정책에 협력해 줄 것으로 기대한다”고 말했다.
문 대통령은 이날 청와대에서 이을드름 총리를 접견한 자리에서 이같이 말하고 “한국은 60세를 환갑이라고 하는데 장수하는 사람이 새로운 인생을 출발한다는 의미가 담겨있다”며 “양국 관계가 수교 60주년을 맞아 더 새로운 관계로 발전해 나가는 계기가 되기를 바란다”고 밝혔다.
문 대통령은 “터키는 고대시대 고구려와 동맹관계를 유지했고 6·25전쟁 때 2만여 명의 군사를 파견해 한국의 자유와 인권을 위해 함께 피를 흘린 혈맹국”이라며 “그래서 한국 국민은 터키를 형제의 나라로 반갑게 생각하고 있다”고 말했다.
문 대통령은 “한국 국민은 그런 고마움 때문에 2002년 한국에서 개최된 월드컵 때 한국과 터키가 3·4위 결정전에서 겨루게 됐을 때 편을 가르지 않고 양쪽 나라를 똑같이 응원했던 기억이 있다”고 말했다.
그러면서 “양국은 지난 60년 동안 정치·경제·문화 등 다방면에서 협력 관계를 넓혀 전략적 동반자 관계로 발전했다”며 “국제적으로도 책임 있는 중진국으로 함께 협력하고 있다”고 평가했다.
이에 이을드름 총리는 “먼저 에르도안 터키 대통령이 진심 어린 안부를 전해달라고 했다”며 “에르도안 대통령은 양국의 전략관계를 공고히 하기 위해 한국 방문 기회를 모색하고 있다”고 말했다.
그러면서 “한국과 터키는 우호 관계를 유지하고 있지만, 더 많은 잠재력이 있다고 생각한다”며 “이를 더 공고히 하기 위한 협력이 필요하다”고 말했다.
그러면서 “한국전쟁에서 한국과 터키가 어깨를 나란히 했고, 터키와 한국이 과거 역사적 유대감을 보여왔다는 점에서 앞으로 서로 협력을 많이 할 수 있을 것으로 생각한다”고 덧붙였다.
“우리도 한국을 모델로 삼아 비약적인 발전을 기대하고 있다”고 말했다.
이을드름 총리는 앞으로 이낙연 국무총리와의 공식회담, 정세균 국회의장 예방, 주한 터키대사관 신청사 개관식 참석, 경제인 면담 등의 일정을 소화할 예정이다.

http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=421&aid=0003085143
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=014&aid=0003919990
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=003&aid=0008327613
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=001&aid=0009732999

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir