KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN HANGİSİ DAHA TEHLİKELİ: KORONA MI RUS PROPAGANDASI MI?

AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN HANGİSİ DAHA TEHLİKELİ: KORONA MI RUS PROPAGANDASI MI?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
156 0

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, bildiğimiz adıyla Koronavirüs, Türkiye de dahil olmak üzere tüm Avrupa’da can almaya devam ediyor. Salgının son derece ağır seyrettiği Avrupa Birliği (AB) ülkeleri İtalya, İspanya ve Fransa’da Koronavirüs’e bağlı ölümler on binleri geçerken, AB’nin teknoloji ve sanayi devi Almanya’nın ise onaylanan vaka sayısına oranla kayıp sayısını çok daha sınırlı tutabildiği görülüyor. Üye devletlerin sağlık sistemlerini kısa sürede çok ağır bir şekilde vuran ve ulusal önlemlerin yetersiz kaldığı Avrupa’da, her ne kadar kısa vadede somut getirisi gözle görünür bir hal almasa da AB de üzerinde düşen sorumluluğu yerine getirmek adına elinden geleni yapıyor.

Ne var ki AB bugünlerde Koronavirüs’ün yanında en az onun kadar çetin bir sınav daha veriyor: Rus propagandasıyla mücadele. Rusya’nın bir modern saldırı stratejisi olarak kullandığı bilgi dezenformasyonu politikasının tetikçiliğini üstlenen internet haber sitelerinde geçtiğimiz haftalarda hiçbir somut dayanağı olmasa da ‘AB çözülüyor mu?’, ‘Korona AB’nin sonunu mu getirecek?’ tarzı birçok haberin yayınlandığı gözleniyor. Kısa zaman önce Suriye’de Türk ve Rus tarafları arasında yaşanan gerilimin ardından Rus medya organı Sputnik tarafından yayınlanan ve Hatay ilimiz ile ilgili asılsız iddiaların yer aldığı skandal haberi anımsatan bu dayanaksız haberler zinciri pekâlâ Rusya tarafından AB üzerine oynanan bir algı operasyonu olarak nitelendirilebilir.

AB’nin bu algı operasyonuyla nasıl mücadele ettiği ise oldukça ilgi çekici duruyor. Koronavirüs krizini fırsata çeviren Rusya’nın yoğun propagandasına aynı mecra üzerinden, yani internet aracılığıyla, cevap vermeyi tercih eden Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) bunun için 2015 yılında hizmete soktuğu ‘EUvsDisinfo’ internet sitesini kullanıyor. AB ve üye ülkeleri hakkında yayınlanan ve asılsız iddialar içeren haberlerin tespit edilip şeffaf bir şekilde analizinin yapıldığı internet sitesinde Avrupa Komisyonu tarafından Koronavirüs’le mücadele kapsamında alınan tıbbi, siyasi ve ekonomik önlemler de sıralanıyor. AB içinde serbest dolaşımın geçici olarak kısıtlanması, Koronavirüs aşı çalışmalarına hız verilmesi ve Avrupa bankalarına likidite desteği gibi Komisyon tarafından alınan önlemlerin üye ülkelerin halkları başta olmak üzere tüm dünya kamuoyunun dikkatine sunulduğu internet sitesi üzerinden EEAS’nin, Rusya’nın anti-konvansiyonel saldırı stratejisine karşı modern ve etkili bir savunma örneği sergilediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Geleneksel savaş tekniklerinin gün be gün etkisini yitirdiği, yerini daha modern ve etkili siber araçlara bıraktığı günümüzde AB’nin Rus propagandasıyla mücadele aracı olarak kullandığı EUvsDisinfo internet sitesi Türkiye için de güzel bir örnek teşkil ediyor. Zira, 21.yüzyıl dünya düzeninde doğru ve teyit edilebilir bilginin kötü niyetli medya organları tarafından gündeme getirilen şüpheli iddiaların arasında ne kadar hızlı kaybolduğuna ve bunun yol açabileceği onarılması güç yaralara dikkat edersek, ülkemizin de en kısa zamanda, AB’yi örnek alarak, global ölçekte seyreden bilgi dezenformasyonuna karşı harekete geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde, özellikle son yıllarda güvenlik temelli siyasi önceliklerini diplomatik kanallarla ne Batı ne de Doğu devletlerine gerektiği gibi anlatabilen ülkemiz, Osmanlı’dan bugüne değin süregelen savaşta kazandığını masada kaybetme konusundaki üzücü geleneğini ne yazık ki post-Korona dünya düzeninde de koruyacağa benziyor.

Alkın Saygı

Kafkassam AB araştırmaları masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir