KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ANTİ-BREXIT İTTİFAKI VE JOHNSON’UN FARAGE’A YANITI

ANTİ-BREXIT İTTİFAKI VE JOHNSON’UN FARAGE’A YANITI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
242 0
dilek yiğit

Birleşik Krallık 12 Aralık 2019 tarihinde genel seçimlere gidiyor; bu seçimlerde hem partilerin seçim kampanyasının ana konusu hem de seçmen davranışını etkileyecek asıl faktör Brexit meselesi olacak.
Geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinden çıkan sonuç Birleşik Krallık’ta genel seçimlerden çıkacak sonuç hakkında bizlere az çok bir fikir verebilir; zira Avrupa Parlamentosu seçimleri seçmenin Brexit konusunda pozisyonunu yansıtan ikinci bir Brexit referandumu olarak değerlendirilmişti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Birleşik Krallık’ta çıkan sonuç başlıca iki noktaya işaret ediyordu. Birincisi, aşağıdaki tabloda da görülebileceği üzere, Brexit karşıtlığı net olan partilerin toplam oy oranı Brexit yanlılığı net olan partilerin toplam oy oranını –az da olsa- aşıyordu; bu da seçmenin genel eğiliminin 2016 yılında gerçekleştirilen Avrupa Birliği referandumu sonrası Brexit karşıtlığına evrildiğinin işareti olarak okundu. İkincisi, Avrupa Parlamentosu seçimleri seçmenin Brexit konusunda tutumları net olan partileri, ülkenin en büyük iki partisi olmalarına rağmen, Brexit konusunda tutumları muğlak olan Muhafazakârlara ve İşçi Partisi’ne tercih ettiklerini gösterdi. Bu durum Birleşik Krallık’ta geleneksel güçlü iki partili sistemin zayıflamakta olduğunun işareti olarak da okunabilir. Burada parantez açarak belirteyim; Brexit konusunda muğlaklık derken Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi’nin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmama konusunda muğlak olduğunu değil; Avrupa Birliği’nden nasıl çıkılacağı konusunda net olmadıklarını kast ediyorum; Brexit Partisi bu konuda net; zira anlaşmasız, kendi deyimleriyle “temiz” çekilme istiyor.
Avrupa Birliği karşıtı partilerin oy oranı
Avrupa Birliği yanlısı partilerin oy oranı
Brexit Partisi
% 30.79
Liberal Demokratlar
% 19.78
UKIP
% 3.22
Yeşiller
% 11.78

Change UK
% 3.31
Kaynak: https://election-results.eu/national-results/united-kingdom/2019-2024/
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları Brexit karşıtı partilerin genel seçimlerde başarılı olabileceğine işaret ediyor; Brexit karşıtı partiler de bu gerçeğin bilinciyle bu başarıyı garantilemek adına seçim koalisyonu için kolları sıvadı. Liberal Demokratlar ve Yeşiller, yanlarına Plaid Cymru da alarak, seçim bölgelerinde ortak aday gösterme kararı aldılar. Bu seçimlerin “herhangi bir seçim” değil, Brexit seçimi olduğunu belirten Liberal Demokrat siyasetçi Heidi Allen, koalisyonun amacının Brexit’i engellemek olduğunu belirtiyor.
Seçim öncesi anti-Brexit koalisyonu oluşuyor iken, ana hedefi anlaşmasız çekilmenin bir an önce gerçekleştirilmesi olan Brexit Partisi de Muhafazakârlara seçim koalisyonu -çekilme koalisyonu- yapma önerisinde bulundu. Brexit karşıtlarının Anti-Brexit koalisyonu yaptığı koşullarda Brexit Partisi lideri Nigel Farage’ın düşündüğü gibi, Brexit yanlılarının da Pro-Brexit koalisyonu yapmasının uygun olacağının düşünülmesi gayet rasyonel. Ancak Başbakan Boris Johnson Brexit Partisinden gelen koalisyon teklifini reddetti.
Bu noktada Johnson’un Brexit Partisi ile koalisyon yapmak istememesinin nedenleri üzerinde düşünmek gerekiyor.
Birincisi Boris Johnson, Brexit Partisini bir ortak olmaktan ziyade bir rakip olarak görüyor. Brexit Partisinin Birleşik Krallık’ın Birlik’ten nasıl çekilmesi gerektiği konusundaki net tavrı, Brexit yanlısı Muhafazakar seçmenin seçimlerde tercihini Brexit Partisi yönünde kullanma riskine işaret ediyor; Muhafazakar Parti ise bu riski bertaraf etmek için Brexit Partisi ile koalisyon yapmak yerine Brexit Partisinin söylemlerini benimsemek ve kullanmak suretiyle seçmenin Brexit Partisine kaymasını önlemeyi tercih edecek gibi…
İkincisi Boris Johnson, seçim öncesi yapılan anket çalışmalarının sonucuna güveniyor; YouGov tarafından yapılan anket çalışması Muhafazakârları %38, DeltaPoll %40, Opinium %42, Ipsos Mori % 41 oranları ile önde gösteriyor. Aynı anket çalışmaları uyarınca Brexit Partisinin oy oranı %6-13 arasında değişiyor. Bu durumda seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı uman Boris Johnson Brexit Partisi ile seçim koalisyonunu gerekli görmüyor izlenimi veriyor.
Mevcut koşullarda bir değişiklik olmazsa, seçimlerde Brexit karşıtlarını Anti-Brexit koalisyonu ile güç birliği yapmış halde göreceğiz; karşımızda bir Pro-Brexit koalisyonu olmayacak.

Doç. Dr. Dilek YİĞİT

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir