KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alman uzman: Özil olayında asıl hedef Erdoğan olmakta

Alman uzman: Özil olayında asıl hedef Erdoğan olmakta

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
332 0

Alman uzman Aleksandr Rar, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’in, Almanya Milli Takımı’nı bırakmasıyla ilgili yaşanan skandala olaya sert tepki göstererek, “Özil olayında asıl hedef Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmakta.” dedi. Türk asıllı futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın yanı sıra İngiltere Premier Lig’de oynayan milli futbolcu Cenk Tosun, mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Londra’da buluşarak fotoğraf çektirmiş ve formalarını hediye etmişti. Bu fotoğrafın ardından Almanya’da Özil ve Gündoğan’a linç kampanyasına varan ırkçı saldırılar ve eleştiriler yapılmıştı.

Rus basınına konuşan Rar tepkisini şöyle dile getirdi: “Bu son zamanlarda Almanya’da yaşanan histeriklerin yansımasıdır. Özil Almanya’nın en iyi oyuncularından biri. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektirdi diye Özil’i eleştiriyorlar. Alman takımında eğer bir Fransız olsaydı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile fotoğraf çektirseydi, inanın kimse bunu dikkate almazdı.”

ERDOĞAN ÜLKESİNİN ÇOK SAYGIN BİR İNSANI

Alman uzman sözlerine şöyle devam etti: “Ben şahsen Özil’in tarafındayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek onun kesinlikle doğal hakkı. Öncelikle Erdoğan Türkiye’de çok saygın biri. Ayrıca, Özil Türkiye kökenli. Bu arada Alman Futbol Milli Takımı eski ünlü oyuncusu Lothar Matthaeus’u da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile fotoğraf çektirdiği diye eleştiriyorlar. Sorun şurada: Almanlar şunu anlamıyor: Alman toplumuna entegre eden bir insanın kendi ruhu ve kalbini korumak gibi tam bir hakkı var. Çünkü bu insan terbiye aldığı başka bir kültürle sıkı bağlantılı. Ne yazık ki Almanya’da bunu anlamıyorlar ve başka bir ortam var. Bence burada asıl hedef Erdoğan olmakta. Almanya’ya göre, Erdoğan liberal değerlere karşı çıkıyor. Ve bu düzeyde de kavgalar sürüyor.”

Bir Rus kökenli olarak Özil’i çok iyi anladığını ve aynı duyguları yaşadığını belirten Alman uzman Rar, bu gibi olayların Türk ve Rus kökenli gibi vatandaşları Alman toplumunda “yabancılaştıracağına” inandığını da vurguladı. Entegrasyon konusunda Almanya’nın çok zor bir ülke olduğunu söyleyen Rar, yabancı bir kökenli bir vatandaşın Alman kimlik, etik ve manevi değerlerine tamamen tabi tutulmasının doğru olmadığını da sözlerine ekledi.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir