KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. ABD ordusuna saldırılar Suriye’den çekilmesini hızlandırır mı?

ABD ordusuna saldırılar Suriye’den çekilmesini hızlandırır mı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
298 0

ABD Özel Kuvvetleri, Washington yönetimininin “orduyu savaşa sürmeme ve yükü paylaştırma” stratejisi çerçevesinde, Washington’ın en önemli savaş aracına dönüştü. ABD Donanması’nın özel kuvvetleri Navy SEAL; konvansiyonel olmayan savaş, anti-terörizm, direkt saldırı ve özel keşif görevlerinde kullanılıyor.  Arnavutluk’tan Uruguay’a, Cezayir’den Özbekistan’a kadar 138 ülkede, Amerikan Özel Kuvvetleri (Navy SEALs ve Yeşil Bereliler de dahil) faaliyet yürütüyor. ABD 2016’dan itibaren Çin’e (Hong Kong) ve Çin’in etrafındaki ülkelere özel birlikler gönderdi. Bu ülkeler arasında Tayvan, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Nepal, Hindistan, Laos, Filipinler, Güney Kore ve Japonya da bulunuyor. Özel birliklerin yüzde 55.29’u Genişletilmiş Ortadoğu bölgesinde konuşlu. Afrika’ya yönelik tahkimat ise son 10 yılda büyük boyutlara ulaşmış durumda. ABD’nin Suriye’den çekileceği tartışmaları son dönemde sıkça dile getirilirken, Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü DSG ve PYD yetkilileri, ABD’nin çekilmenin aksine bölgedeki varlığını arttırdığı açıklamasını yaptı. DSG yetkilisine göre ABD ile DSG arasında 10 yıllık yardım anlaşması var.Suriye’de 5 bin askeri ve 22 askeri üssü olan ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde DSG’nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Deyr er Zor, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsleri bulunuyor.

Navy donanma demek. SEAL kelimesi; SEa: deniz, Air: hava ve Land: yer sözcüklerinin kısaltılmasından oluşuyor. Bahriye komandoları olarakta bilinirler. Navy Seal’ler bütün askeri üniformaların modifiye versiyonlarını giyerler. 8 Navy SEAL birliği mevcut. Navy SEAL olabilmek için yapılan testlere katılanların %77’si bu testler sonunda eleniyor. Daha sonra Navy SEAL olmaya hak kazananlara 11 ay süren ağır bir eğitim verilmekte.Navy Seal’lar kendileri için özel olarak üretilen ASOS denizaltılarını kullanırlar, bu ufak denizaltı bir seferde 16 komandoyu 200 km boyunca taşıyabilir. Navy SEAL’lerin kendileri için üretilen özel dalgıç kıyafetleri de bulunur ve ayrıca düşman tarafından fark edilmemek için kapalı devre dalış aparatlarını kullanırlar. Navy SEAL’ın 2700 civarında üyesi olduğu tahmin ediliyor. Tüm üyeleri erkek. Bazı kaynaklarda Abd ordusunun 1 Navy SEALs askeri için 500 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında para harcadığı yazmaktadır. Bu 8 gurupta toplam 2200 civarında eğitimli asker bulunuyor. Bu 8 Navy SEAL gurubundan birine katılmak göründüğü kadar kolay değil. Navy SEAL tiplerine giriş için yapılan test ve elemelerde, adayların %70-80’i başarısız olmaktadır. Başarılı olanlar ise 11 aylık bir özel kuvvetler eğitimine tabi tutulmaktadır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan her Navy SEAL personeline 40 bin dolar prim ödeniyor. En düşük rütbeli Navy SEAL personelinin maaşı yıllık 52bin dolar ortalama rütbedeki bir personel maaşı ise yıllık 70 bin dolardan fazladır. Navy SEAL timi Bu kadar üstün silahlara ve iyi bir eğitime sahip olmasına rağmen kötü ünleri de bulunmaktadır. Virginia’daki bir üste eğitim görüyorlar.Çoğu operasyonu gizli tutulan bu ekip, sivilleri de öldüren tam bir ‘insan avı makinesi. SEAL Team 6’ üyelerinin, birçok farklı ülkede kanlı operasyonlar yaptıkları belirlendi. ‘SEAL Team 6’ üyelerinin, sadece Afganistan’da, 2006-2008 yılları arasında tek bir gecede 15-25 kişiyi öldürdükleri ve haftalar boyu operasyonlar yaptığı anlaşıldı. Afganistan’ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi de bir dönem ‘SEAL Team 6’ üyeleri korumuştu. ABD’nin elit komando birlikleri Navy SEAL’de uyuşturucu kullanımının ‘sarsıcı boyutlara’ ulaştığı, kokain, metamfetamin, eroin, esrar ve ekstazi hapı kullandığı ABD basınında yer almıştı. Komutanlar, uyuşturucu kullanımının Navy SEAL’ler arasında diğer birliklerde olandan çok daha ileri boyutlarda olduğunu kaydediyor. Uzmanlara göre; Navy SEAL mensupları yüksek riskli operasyonlardan kaynaklanan stres sonucunda uyuşturucuya başlıyor.

Suriye de ABD özel kuvvetlerine yönelik saldırılarda önceki yıllara göre artış var. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ABD hava Kuvvetlerinin, Rus askerlerini hedef alan saldırılarda bulunması. Suriye’deki ABD askeri varlığına yönelik saldırılarda Rus, İran, Suriye ve hatta Çin özel Kuvvetlerinin müşterek operasyon yaptıkları söylenebilir. Çünkü Çin, ABD’yi Ortadoğu’da meşgul ederek Pasifik’ten uzak tutmaya çalışıyor. İran ABD saldırısını Suriye’de bertaraf etmenin peşinde.

Bu dört ülkenin özel kuvvetleri, Esed rejimi ordusunu destekleyen Halk Direniş Örgütünün bünyesinde faaliyet gösteriyor.Şubat 2018’den bu yana ABD askerlerine yönelik saldırılar düzenliyorlar. Şimdiye kadar bu saldırılarda yüzlerce ABD özel kuvvet askerinin öldüğü iddia edildi. Suriye Halk Direniş Örgütü, 30 Mart’ta bir askeri aracı vurmuş ve altı Amerikan askerini öldürmüştü. Aynı örgüt aynı tarihte başka bir ABD’li askeri gruba Fırat’ın doğu tarafında Menbiç’ten Rakka’ya giderken saldırmış, Havan topu ateşiyle iki Amerikan askeri ölürken sekizi de yaralanmıştı. 1 Nisan’da ise Al-Shaddadi’deki Amerikalıların bulundukları semtte, işçilere yardım amacıyla geldiklerini belirten dört kişi, Amerikalıların yaşadıkları evlere el bombaları attılar. Burada da yedi kişinin öldüğü ve on kişinin yaralandığı belirtilmişti. Yine bir kaç gün önce Haseke-Tel Temr karayolundaki Rekba bölgesinde, Amerikan askeri konvoyunun geçişi sırasında yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 Amerikan askeri olay yerinde öldü. Bazı askerlerin de yaralandığı patlamada Amerikan ordusuna ait 3 askeri araçta tahrip oldu.
Ölen askerlerin Amerikan liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerine mensup olduğu ifade edildi. Bu saldırının Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon komutanının IŞİD’i yenmek için Suriye Demokratik Güçlerini desteklemeyi sürdürecekleri açıklamasından hemen sonra yapılmasına dikkat çekiliyor. Bu olaydan
birkaç gün önce Amerika’ya ait bir askeri konvoyun Irak topraklarından Haseke’ye bağlı Tel Bider bölgesine geçtiği bildirilmişti.
Amerika’nın Tel Bider’de helikopter pisti ile askeri eğitim alanlarının bulunduğu bir üssü bulunuyor. Son gelişme ise Suriyede ki ABD özel kuvvetler komutanı ve yardımcısı dört subayın infaz edilmesi. Pentagon ısrarla Suriye’deki askeri kayıplarla ilgili net açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir