KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 91 yaşındaki Rus cerrah hala Stalinist

91 yaşındaki Rus cerrah hala Stalinist

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
299 0

91 yaşındaki dünyanın en yaşlı cerrahı Alla Levuşkina, SSCB liderlerinden Josef Stalin’i halen saygıyla andığını belirterek, “Eğer gazetede Stalin’in resmini görürsem, o gazeteyi çöpe atmam, korurum.” dedi.

Rus basınına konuşan Levuşkina, Stalin ile ilgili görüşünü de şöyle anlattı: “Çocukken biz Sovyet terbiyesi aldık ve öyle yetiştik. Oktyabryat (Küçük Leninci) üyesi olduğumda rozet takardık. Sonbahar ayında Oktyabryat rozeti gözüksün diye paltomun düğmelerini iliklemezdim. Annem bana kızardı.

STALİN’İ ÇOK SEVERDİK

Stalin’i de çok severdik. Stalin öldüğü zaman evimizde onun portresini asmaya başladık. Gerçi amcam cezaevinde yatmıştı. Bir fıkra anlattı diye boş bir şeyin yüzünden tutuklanmıştı. Ama amcam yine de Stalin hakkında hiç bir zaman kötü bir şey söylemezdi. Şunu derdi: Stalin liderimiz. Ve asıl lider. Brejnev döneminde (Sovyet lideri Leonid Brejnev) Komünist partisine üye olmayı reddettim. Çünkü bu artık Stalin’in partisi değildi. Bugün de gazetede Stalin’in resmini görürsem o gazeteyi çöpe atmam, korurum.”

Bu arada, Rusya’nın Ryazan kentinde bir hastanede çalışan Levuşkina günde 4 hastayı ameliyat etmekte.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir