KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD uçakları düştü İsrail karıştı!

ABD uçakları düştü İsrail karıştı!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 9 dk okuma süresi
229 0

ABD uçakları düştü İsrail karıştı!
ömür
ABD savaş uçaklarının kendi hava sahasında saldırıya uğramadan düşmesinin sırrı bir türlü çözülemedi. Aynı olay bizde yaşansaydı uçakların modernizasyon ve yazılımının İsrail tarafından gerçekleştirildiğinden dolayı düşmüş olacağına dair komplo teorileri havada uçuşurdu. ABD’nin İsrail’den teknoloji transferi söz konusu değil. Bu nedenle böyle bir analize kimse itibar etmez. Ama yine de sormalı? ABD uçaklarının düşmesiyle İsrail’in bir ilişkisinden söz edilebilir mi?

ABD ve koalisyon güçlerinin kullandığı en büyük hava üssü olup Kabil’in 47 km kuzeyinde bulunan Bagram Hava Üssünde, 30 Mart 2016’da ABD Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu belirtilen F-16 savaş uçağı kalkmasından kısa bir süre sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı yere çakılmıştı. Uçağının Taliban güçlerince düşürüldüğü ortaya çıktı. Ancak son aylarda ABD savaş uçaklarının ABD hava sahasında çatışma olmaksızın düşmesi dikkatleri çekiyor. ABD savaş uçaklarının düşmesinde yaşanan yoğunluk Pentagon’un gündeminde ve uçaklarının düşme nedenleri üzerinde duruluyor. Şimdiye kadar kamuoyuna net bir açıklama yapılmadı.

ABD ordusuna ait savaş uçakları, son haftalarda kazalarla gündeme geldi. Başkan Obama’nın da katıldığı mezuniyet töreninde bir F-16 yere çakıldı. İki saat sonra ise Mavi Melekler adlı gösteri ekibindeki F/A-18 tipi savaş uçağı kalktıktan kısa bir süre sonra aynı akıbete uğradı. Geçen hafta aynı gün içinde iki ayrı gösteri timinde yer alan biri F/A-18, diğeri F-16 tipi iki savaş uçağı düşmüş, F/A-18 uçağının pilotu ölmüştü. ABD’nin Georgia eyaletinde iki savaş uçağının çarpıştığı, pilotların kendilerini fırlatarak kurtulduğu bildirildi. Güney Carolina Ulusal Hava Muhafız Birliğinden yapılan açıklamaya göre, gece rutin uçuş görevi yapan iki F-16 uçağı Georgia eyaletinin doğusunda havada çarpıştı. Geçen ay sonunda da Kuzey Carolina’da ABD donanmasına ait iki F/A-18 tipi uçak eğitim uçuşu sırasında deniz üzerinde çarpışmış, uçaktaki dört pilot kendilerini fırlatarak kurtulmuştu.

Bana kalırsa ABDli yetkililerin şüpheliler listesinden en başında Rusya var. Batılı haber kaynakları; Soğuk Savaşı kaybeden Rusya’nın, Batıya karşı siber saldırılardan örtülü askeri operasyonlara, dezenformasyondan propagandaya kadar pek çok unsuru eş zamanlı olarak kullandığı bir “karma savaş” yürüttüğünü iddia ediyor. Rusya’nın her türlü casusluk faaliyetlerini sürdürdüğü, Rus istihbaratının NATO’ya sızdığını gösteren bir tutuklamayla bir kez daha anlaşıldı. NATO ile Rusya arasında sular giderek ısındığı bir dönemde İtalya’nın başkenti Roma’da bir Portekiz istihbarat servisi (SIS) ajanının NATO’nun sırlarını bir Rus ajanına satarken yakalandığı açıklandı.

21 Mayıs’ta yakalanıp gözaltına alınan Frederico Gil Carvalhão adlı ajanın Lizbon’a geçtiğimiz Pazar günü sınır dışı edildiği, ülkesinde de tutuklu yargılandığı bildirildi. 57 yaşındaki Carvalhão’nun Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi’ne (SVR) verdiği her gizli belge karşılığında 10 bin euro aldığı tahmin ediliyor. Portekiz istihbaratının uzun bir süredir, aralarındaki köstebekten şüphelendiği ve bu sebeple de 2014 yılında başlattığı İtalyan istihbaratı, Interpol ve Eurojust’un ortak olduğu ‘Top Secret’ adlı operasyon ile de Carvalhão’yu bulduğu kaydedildi. Ruslar, ABD uçaklarını ABD hava sahasında düşürebilecek teknolojiye sahip olduklarını gösteriyor olabiliyor. Bu Rus yönetiminin ABD’ye aba altından sopa gösterme operasyonu. Çünkü ABD, NATO içindeki gücünü kullanarak Rusya’yı tedirgin eden bir güvenlik politikasının peşinde.
ABD için bir diğer şüphe odağı İsrail. İsrail-ABD ilişkilerinin çokta yolunda gittiği söylenemez. Zaman zaman anlaşmazlıkları su yüzüne çıktığında tarafların inkâr etmediği biliniyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yeni Ortadoğu politikası ABD’nin çıkarları ile çatışır bir profilde. Suud Kralından seçim yardımı alan Netanyahu, Türkiye ile ülkesi arasındaki sorunu çözdü sayılır. Diğer taraftan IŞİD ve diğer muhalif unsurlarla arası oldukça iyi. Hatta El Nusra ve diğer örgüt mensupları yaralandıklarında İsrail’de tedavi görebiliyor. İsrail ABD’nin karşı çıktığı Kuzey Irak Kürtlerinin bağımsızlığını destekliyor. İsrail’in son hamlesi de Rusya ile Türkiye arasında arabuluculuğa soyunması. Netanyahu; Beşşar Esad’dan sonra Putin’in Ortadoğu’da en güvenilir partneri.
Ben birazda zorlama bir yorumla ABD’nin düşen uçaklarının faturasını İsrail’e çıkardığını düşünüyorum. Bundan hareketle İsrail’in Tel Aviv kentindeki en büyük kapalı pazar yerinde silahlı kişiler tarafından açılan ateş sonucu 4 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandığı eylemde ABD parmağı olabileceği ihtimal dâhilinde. Saldırının yaşandığı Sarona Pazarı’nda çok sayıda dükkan ve restorant bulunuyor ve pazar hem İsrail Savunma Bakanlığı’na hem de Genelkurmay Başkanlığı binasına oldukça yakın bir noktada yer alıyor.
Olay sırasında Moskova’daki resmi ziyaretinden yeni dönen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, alelacele güvenlik kabinesini topladı. Toplantıya İsrail’in yeni Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da katıldı. Saldırıyı düzenleyenlerin ikisinin de Batı Şeria’daki El Halil (Hebron) kenti yakınlarındaki Yatta kasabasından, aynı aileye mensup kişiler olduğunu açıkladı. Daha önemlisi saldırganlar Filistinli Müslüman değil, ultra-ortodoks Yahudi. Saldırganların Anti Siyonist blok içinde marjinal bir ultra Ortodoks Yahudi hareketi olan Neturei Karta’nın mensubu olabileceği söz konusu.
Peki Neturei Karta mensuplarını çileden çıkaran İsrail devletinin yaptırımı ne olabilir? İsrail’in Doğu Kudüs’te hem Müslümanlar, hem de Yahudiler için kutsal olan bir bölgeye el koymayı planladığı yönündeki iddiaların şiddet olaylarını yeniden tırmandırdığı düşünülüyor. İsrail’de ve yurt dışında birkaç yüz aileden oluştuğu tahmin edilen Neturei Karta; ultra Ortodoks topluluk içinde ideolojik bir grup biliniyor. Siyonizm’i ve İsrail Devleti’nin varlığını bütünüyle reddeden Neturei Karta mensupları; İsrail’in Mesih gelmeden önce kurulmasının gayrimeşru olduğuna, bunun savaşlara ve teröre yol açtığına inanıyor.
Hatta öyle ki Yahudi Soykırımı’nı reddeden İran gibi Yahudi halkından nefret edenlerle ittifak ediyorlar, ne zaman bir İsrail askeri ölse seviniyorlar. Bkz (Mordechai Goldman Filistin davasına destek veren ultra Ortodoks Yahudiler kim?http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2015/11/neturei-karta-ultra-orthodox-demonstration-new-york.html)

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir