KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yasmine Ryan öldürüldü mü TRT World’e kim mesaj veriyor?

Yasmine Ryan öldürüldü mü TRT World’e kim mesaj veriyor?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
351 0

10 yıldır gazetecilik yapan, TRT World’ün Yeni Zelendalı editörü Yasmine Ryan’ın şüpheli ölümü ne anlama geliyor? Dün akşam ziyaretine gittiği arkadaşının Beşiktaş Ortaköy, Dereboyu Caddesi’ndeki 5. kattaki dairesinden düşerek hayatını kaybeden Yasmine Ryan’ın ölümü şüpheli! Çünkü arkadaşının ifadesinde Ryan’ın uyuduğu odanın penceresinden düştüğü iddiasında. Olay 02.20’de gerçekleşiyor. Duyduğu gürültü üzerine arkadaşının odasına baktığında pencerenin açık olduğunu belirtmiş. Hemen aşağı koştuğunda arkadaşının cesediyle karşılaşıyor. Olay yerine gelen Sağlık ekibinin müdahalesi, Yasmine Ryan’ı hayata döndürmeye yetmediğinden cesedi incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırılıyor. Polis olaydaki sır perdesini aralamak için çalışma başlatırken, olay tutanaklara şüpheli ölüm olarak geçti. Olay basit bir intihar ya da kazayla ölüm formatından çok uzak. Hem maktulün etnik kimliği hem de çalıştığı kurum, ölüm vakıasının intihar süsü verilmiş suikast olabileceği ihtimalini içeriyor.

TRT World, Türkiye’nin dış dünyaya açılan penceresi ve tanıtımı açısından önemli misyon yüklenen bir yayın kanalı. İngiliz Yayın Kuruluşları ile aynı liderler liginde uluslararası olarak tanınma tutkusuyla yayına başlayan bir kanal. Bu nedenle Türkiye’nin İngilizce yayın yapan kanalı TRT World, uluslararası basının kara propagandasına maruz kalıyor. ABD’’de yayınlanan Wall Street Journal, 15 Temmuz’da darbecilerin ele geçirmeye çalıştığı kanal hakkında haksız bir şekilde ağır eleştiriler yöneltmişti. Kara propaganda üzerine 220 kişilik editoryal kadrodan 7 yabancı çalışan kanalın bakış açısı ve yönüyle alakalı endişelendikleri için istifa etmişti.(1) Geçtiğimiz günlerde Myanmar’da TRT World için çalışan iki gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin parlamento binası üzerinde drone aracılığıyla çekim yaptıkları ileri sürüldü.(2)

TRT World, 2015’te TRT tarafından kuruldu. İngilizce ve Haber ağırlıklı yayın yapıyor. Kanal BBC, Bloomberg, CNN ve Al Jazeera gibi kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katmıştı. TRT World; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projesiydi. National Geographic Channel ve Discovery Channel’a benzer belgesel yapımlarına da yer veren TRT World devlet eliyle Türkiye’nin tanıtımını da yapmak için önemli bir araç olarak düşünülmüştü. BBC, CNN gibi uluslararası haber kanallarına rakip gösterildi. Televizyonda aralarında 25 yabancı gazetecinin de bulunduğu 500 kişi çalışıyor. Yabancı gazetecilerin başında, Al Jazeera’dan gelen J. Carlos Van Meek var. TRT World, haberleri sunması için daha önce CNN, DW ve France 24’te çalışan Amerikalı TV sunucusu Andrea Sanke’yi transfer etmişti.(3) Polis kayıtlarına şüpheli ölüm olarak giren olayda can veren Yasmina Ryan, Yeni Zelanda doğumlu. Yeni Zelanda’nın Devlet Başkanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth. Yeni Zelanda Başbakanının teklifi üzerine genellikle beş yıllık sürelerle atadığı Genel Vali tarafından temsil ediliyor. Kraliçe ve Genel Vali tarafsız ve simgesel konumda. Yeni Zelanda Genel Valisi 28 Eylül 2016 tarihinden bu yana Patsy Reddy. Ülke İngiltere’nin denetiminde.

Yasmina Ryan; gazeteciliğe Yeni Zelanda’da başladı. 34 yaşında şüpheli ölümüyle kamuoyunun gündemine gelen Yasmine Ryan; 1883’te kurulan ve Yeni Zelanda’daki en büyük üniversitelerden kabul edilen Auckland Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Fransızca bölümlerinden mezun. Gazetecilik alanındaki ilk tecrübesini, Yeni Zelanda’nın Scoop Independent News gazetesinde edindi. Güney Fransa’da bulunan Aix-en-Provence Enstitüsünde ‘Enstitü d’Etudes Politiques d’Aix’ (aix en provence institute for american universities) Gazetecilik üzerine yüksek lisans öğrenimi gördü. Cezayirli göçmenleri konu alan yazı dizisiyle 2010 yılında Uluslararası Gazetecilik Mükemmelik Ödülü (Alfred I duPont) aldı. New York Times ve Herald Tribune’de çevrim içi yapımcı ve video gazeteci olarak çalışan Ryan daha sonra 2011’de Al Jazeera English’in aktif çalışan saha ekibindeydi. Ryan, Al Jazeera adına 2011’de Tunus’taki ayaklanmayı takip etti. Haberleri kendine özgüydü, yazılarında Tunus’un yaşadığı Arap Baharı’nı ‘Bitter Cyberwar’ yani şiddetli, acılı siber savaş modunda anlatıyordu. Haber dilinin İngilizce olması batı basınında kolay takip edilmesini ve batı kamuoyunun gelişmeleri yakinen takip etmesini sağlamış, popülerliğini artırmıştı. Fransa’da 2012 seçimlerini, Eylül 2012’de Bingazi’deki ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyı haberleştirdi. 2013’te Fransa’nın Mali’ye müdahalesini izledi. 2015’te The Independent adına Kuzey Afrika’yı dolaştı ve haberleştirdi.2016’da Dünya Basın Enstitüsü Üyesi oldu. (4)

Yasmine Ryan Kuzey Afrika ve Fransız siyasetine odaklı uzman.(5) Çalışma arkadaşlarına göre o ‘Kiwi gazeteci’. Facebook’ta Kiwi uygulaması; kullanıcıların takipleşerek birbirlerine soru sormasını sağlıyor. Yani sıralı zincirleme bir haberleşme yöntemi. Ancak Yasmina Ryan için kullanılan ‘Kiwi’ terimi; ülkesi Yeni Zelanda’da yaşayan ve uçamayan bir kuş türünden hareket edilerek kullanılıyor olabilir. Yasmine Ryan gazetecilik mesleğine adım attığından beri 10 yıldır sıcak bölgelere giderek haberler yapıyordu. Son olarak TRT World kanalında editör olarak çalışıyordu.(6) 1500 vatandaşımızın yaşadığı Yeni Zelanda’da hükümet, Türk yetkililerle temasa geçerek Yasmine Ryan’ın ölümü hakkında bilgi aldı. Cenazesinin Yeni Zelanda’ya götürülmesi ve cenaze nakil masrafları için Yeni Zelanda’da Givealittle sayfası açıldı. Yasmine Ryan’ın babası Tom Ryan’ın kızının cenazesini ülkesine götürmek için bulabildiği ilk uçakla İstanbul’a hareket ettiği Yeni Zelanda basınında belirtildi.(7) Benden sorması; Yasmine Ryan; Türkiye-İngiltere işbirliğinin kurbanı olmuş olabilir mi?

Bakınız:
1-http://www.yenisafak.com/dunya/trt-worlde-amerikan-linci-2510798
2- http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/279501/_Dunya_5_ten_Buyuk_e_500_kisilik_televizyon_kanali__TRT_World.html
3- https://tr.sputniknews.com/dunya/201710291030795974-trt-world-calisanlari-myanmarda-gozaltina-alindi/
4- http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/profile/yasmine-ryan.html
5- http://www.mei.edu/profile/yasmine-ryan
6-https://tr.sputniknews.com/turkiye/201712011031219734-trt-world-editoru-yasmine-ryan-olum-supheli/
7- http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11951086
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir