KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin Koronavirüs İçin Yardım Ettiği Ülkelerle İlişkileri

Türkiye’nin Koronavirüs İçin Yardım Ettiği Ülkelerle İlişkileri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
253 0

Türkiye; İtalya, İspanya, Bulgaristan, Gürcistan ve KKTC’ye koronavirüs kapsamında yardım elini uzattı. Küresel İnsani Yardım Raporuna göre dünya da en fazla yardımı Türkiye yapıyor.
İtalya :
2019’da T.C Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; 2018 yılı itibarı ile Almanya ve Birleşik Krallık’ın ardından ülkemizin en çok ihracat gerçekleştirdiği 3. ülke konumundadır. Türkiye’nin İtalya’ya gerçekleştirdiği ihracat da otomativ sanayi ürünleri en önemli ürüdür. Diğer ürünler ise dokumacılık ürünleri, elektrikli makineler ve gıda maddeleridir.
2018 yılında Türkiye’nin İtalya’dan ithal ettiği ürünler ise dizel, yarı dizel motorlar, kıymetli metaller, tedavi için ilaçlar vb. ürünlerdir. İtalya, 2018 yılı verilerine göre Türkiye’nin 5. tedarikçi ülkesi konumundadır. Bu sebeple İtalya, Türkiye için değerlidir.
İspanya :
2019 Ocak-Şubat döneminde İspanya ile olan ihracatımız 1.4 milyar dolar olurken yine 2019 Ocak-Şubat ithalatımız 603.5 milyon dolar olmuştur.
İspanya’nın 2018 yılı durumuna bakacak olursak dünyanın en büyük 16. Ihracatçısı ve dünyanın en büyük 15. Ithalatçısı olduğu konumu görebiliriz. Türkiye ve İspanya alışverişlerinde Türkiye, İspanya’nın ihracat ve ithalat listesinde ilk 5’te yer alabiliyor.
Dışişler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun söylemiyle “ Türkiye’nin gerçek dostu”.
Türkiye’nin en fazla silah ithalatı yaptığı ülkeler listesine göre İtalya ve İspanya ilk iki isimdir.

Bulgaristan :
Türkiye, Bulgaristan’ın en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde 3.sıra da ve en çok ithalat yaptığı ülkeler listesinde 5.sıra da yer almaktadır. Türkiye’nin Bulgaristan’dan ithal ettiği ürünler petrol yağları, elektrik enerjisi, işlenmemiş kurşun gibi ürünler olurken ihracatı ise ham yağlar, bakır, hurda, binek otomobiller gibi ürünler olmuştur.Bulgaristan 2015 yılında en çok ithalat yaptığımız ülkeler listesinde 10.sıra da yer almıştır. AB’nin en yoksul ülkesi konumundadır. Ayrıca Bulgaristan, AB’nin bazı politikalarına sesini yükseltebiliyor ve AB’nin ortak dış ve güvenlik politikasında, göç politikasında veto hakkına sahiptir. Bulgaristan, Macaristan gibi mültecilerin Avrupaya geçişi konusunda ilk irtibata geçtiği ülkelerden biridir.
Gürcistan:
Kuzey bölgesi Rusya’nın işgalinde de olsa sorun yaşamadığımız komşularımız konumundadır. Türkiye, Gürcistan’ın NATO’ya üye olmasını istese de NATO, Rusya ile sorun yaşamamak için geri planda duruyor.
KKTC :
KKTC ihracatının ve ithalatının önemli bir kısmını Türkiye ile gerçekleştirmektedir. 2017 yılında ihracat ve ithalatında ilk sıra da Türkiye vardır. İzolasyonlara ve ambargolara ragmen ülke Türkiye’nin sağladığı farklı olanaklar sayesinde ayakta kalmaya çalışmaktadır.
Dikkat çekmek gerekirse Küresel İnsani Yardım Raporu 2020’yi hazırlayan Birleşmiş Milletler, 2020 yılının dünya için çok zor geçeceğini, yardıma muhtaç kişilerin “rekor seviyede” olacağını buna göre yaklaşık olarak 168 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyacı olacağını belirtmişti.
Mark Lowcock açıklamasında “2020 yılı milyonlarca insan için çok zor geçecek” demişti.
EBRU ÇELİK –
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi- Kafkassam Stajyeri

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir