Kara kutu uluslararası uzmanlar eşliğinde açılacak

Kafkasya’dan Osmanlıya – Gözyaşı ve dans

Qazaxıstanı qarışdıran qatillər və “erməni inqilabı”nın geosiyasi hədəfləri

МУКАДДАС БИБАРСОВ: ГРОЗНЕНСКАЯ ФЕТВА НЕ РЕШИТ, НО МОЖЕТ УСУГУБИТЬ ПРОБЛЕМЫ МУСУЛЬМАН РФ

Trump ABD’nin sırlarını ortaya döktü

İran 3 Eylül 2019
77

ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter hesabında İran’ın başarısız bir uydu fırlatma denemesinde bulunduğunu gösteren bir fotoğraf paylaşmıştı. Bu durum, ABD’nin casusluğunun sırlarını ortaya çıkarıp çıkarmadığına dair sorulara neden oldu.

Reuters’in haberine göre, Trump tarafından paylaşılan siyah beyaz fotoğrafta İran’ın kuzeyindeki bir uzay merkezindeki fırlatma sahası görülüyor.

Eski bir CIA uydu görüntüsü analisti Patrick G. Eddington, Trump’ın yayınladığı fotoğrafın ABD’ye ait bir casus uydu tarafından gizlice çekilen bir görüntü gibi olduğunu söyledi.

Eddington, “Başkan’ın, elde ettiği ve en gelişmiş görüntü araçlarımızla çekilen fotoğrafları basit bir şekilde paylaşması, şüphesiz ki düşmanlarımız için sevindirici bir haberdir” dedi.

Pentagon konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmazken, ABD’li analist, CNBC’ye yaptığı açıklamada, uydu görüntüsünün Cuma günü bir istihbarat raporunda yer aldığını belirtti.

Trump, “ABD’nin, İran’daki Semnan Fırlatma Üssü’ndeki Safir SLV uydusunun son fırlatma hazırlıkları sırasında meydana gelen feci kazada hiçbir rolü yok” demişti.

İlerleyen saatlerde bir basın açıklaması yapan Trump, paylaşımını savunarak ABD’nin bununla bir ilgisi olmadığını vurguladı. Trump, “Elimizde bir fotoğraf var. Paylaştım bu hakkım olan bir şeydi” dedi.

İranlıların büyük bir roket fırlatacağını söyleyen Trump, işlerin yolunda gitmediğini ve bununla alakalarının bulunmadığını ifade etti.

Öte yandan İranlı bir yetkili, roketin geçtiğimiz Perşembe günü fırlatma rampasında patladığını söyledi. ABD’li bir yetkili de İran’ın uydu fırlatma girişiminin başarısız olduğunu bildirdi. Trump ayrıca “İran’a, Birinci Site’de neler olduğunu belirlemede iyi şanslar diliyorum” dedi.

ABD, İran’ı daha önce uydu fırlatma konusunda uyarmıştı. Washington, uyduların yörüngeye yerleştirilmesinde kullanılan teknolojinin Tahran’ın nükleer savaş başlıkları için kullanılan balistik füze yeteneklerini geliştirmesini sağlayabileceğinden endişe duyuyor.

Yorumlar