KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Teknolojik altyapıyı kuran Kullanan herkesi izler

Teknolojik altyapıyı kuran Kullanan herkesi izler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
313 0

Çinli teknoloji firmalarının Afrika kıtasında teknoloji ve telekomünikasyon altyapılarının yenilenmesi konusunda yatırımlarını hızlandırmıştır. Bu alt yapı yatırımları gerçekleştirilirken Ülkelerdeki hükümetlerin siyasi muhaliflere karşı gözetleme konusunda Çin’li firmalar ile çalıştığı iddia edildi. Uganda da ulusal güvenlik servisi elemanlarının muhalif bir kişinin Whatsapp ve Skype hesaplarına nüfuz etmelerine yardımcı olduğu, sokak mitingleri ve siyasi faaliyetlerin planlamalarının incelemeye yardımcı olduğu iddialar arasındadır. Zambiya’da yine muhaliflerin Facebook ve telefonlarına müdahale edildiği iddiaları yer almıştır. Çinli firmalar ise bu faaliyetleri tamamen ret etmiştir.
İletişim ağı servis sağlayıcı ve teknolojik alt yapı şirketlerinin kullanılan bilgi ve iletişime rahatlıkla müdahale edebileceği genel bilinen bir kavramdır. ABD hükümetinin terörist gruplarla mücadelede Verizon, Apple, Facebook gibi şirketlerle ortak çalıştığını geçmişte ortaya koyulmuştur.
Dünya üzerinde devletlerin Güvenlik kurumları, İletişim altyapı ağlarına müdahale edebilmekte ve iletişimi rahatlıkla denetleye bilmektedir. Bu noktada ana iletişim sistemlerinin üreticileri de bu noktada rahatlıkla bu bilgilere sahip olabilmektedirler.

https://www.wsj.com/articles/huawei-technicians-helped-african-governments-spy-on-political-opponents-11565793017

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir