Gürcüstanlı Tibb Tələbələrinin Türkiyədə Təcrübə və Türkiyəni Tanıma Layihəsi

WE, THE PEOPLE POLITICS OF NATIONAL PECULIARITY IN SOUTHEASTERN EUROPE EDITED BY DIANA MISHKOVA KİTAP İNCELEMESİ

ՀՀ ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԽԱՄԱՃԻԿ, ԹԵ՞ ՊԵՏԱԿԱՆ ՇԱՀԻ ՊԱՇՏ

Presidents of Azerbaijan, Iran, Russia, Meet, with Armenia in Background

TİKA, KIRGIZİSTAN’DA GÖNÜLLER FETHETMEYE DEVAM EDİYOR

Gündem 22 Mayıs 2020
94

TİKA, Korona virüs sebebiyle mağdur olan ihtiyaç sahibi 7 bin aileye devlet kurumları ve Sivil toplum kuruluşları ile gıda desteği sağladı. Yardımın daha geniş bir yelpazede ve hızlı bir şekilde dağıtımı için 2500 gıda paketini STK’lar aracılığıyla dağıttı. TİKA Bişkek Koordinatörü Ali Muslu’nun verdiği bilgilere göre, Kırgızistan’ın farklı bölgelerine ulaşan yardımlarda öncelik dul, yetim ve işsizlere, yoksul ailelere verildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kırgızistan’daki COVID-19 salgını ile mücadele faaliyetlerine aktif olarak destek veriyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, küresel salgın COVID-19 sebebiyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde dost ve kardeş ülkelerin yanında olmayı önemsiyor. Bu çerçevede, Kırgızistan’da da günlük geçim sıkıntısı yaşayan kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek, küresel salgına karşı birlikte mücadele etmek üzere TİKA Başkanlığı, Ramazan ayı münasebetiyle ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteği veriyor. Bu kapsamda, Kırgızistan’ın tüm bölgelerine hitap edecek şekilde, salgın nedeniyle işsiz kalmış dul ve yetimler başta olmak üzere dar gelirli ailelere Türk halkının gönülden verdiği bu desteğin ulaştırılması için Kırgız makamları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılıyor.
Kırgızistan’ın tüm bölgelerine dağıtmak üzere koordine edilen yardımlar Bişkek ve Çüy Bölgesinde 2040, Oş Bölgesinde 1130, Celalabad Bölgesinde 1130, Batken Bölgesinde 1050, Talas Bölgesinde 450, Isık-Göl Bölgesinde 700, Narın Bölgesinde 350 ihtiyaç sahibi aileye içinde her bir aile için 10 maske ve antiseptik bulunan toplam 7.000 gıda kolisi dağıtıldı. Bunlardan 4.600’ü Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın yardımıyla; geri kalan 2.400 gıda kolisi, yardım faaliyetlerinde bulunan vakıf ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte dağıtıldı.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde K.C. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelere maske, eldiven, tulum, koruyucu gözlük, antiseptik gibi tıbbi koruma malzemeleri desteği sağladı. Kırgızistan Kızılay Derneği ve Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın işbirliğinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda ve hijyen paketi yardımı ulaştırıldı. Ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin salgınla mücadelede kullanımı için K.C. Sağlık Bakanlığına devredilmesi kararı alındı.

Yorumlar