KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tel Rıfat tamam MİT Sincar (Şengal) operasyonu öncesi sahada!

Tel Rıfat tamam MİT Sincar (Şengal) operasyonu öncesi sahada!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 16 dk okuma süresi
304 0


Afrin sonrası hemen Mümbiç’e operasyon beklemeyin. Mümbiç askeri harekât kapsamında olmakla birlikte, TSK ve ÖSO’nun terörist unsurlardan arındırdığı Afrin havalisinin çevre güvenliğinin sağlanması açısından Tel Rıfat Türk ordusunun sürekli gözetiminde. Çünkü Afrin’e; Tel Rıfat üzerinden terörist gruplarca gerçekleştirilmesi mümkün olası sızma ve saldırı girişimlerinin önünün alınması gerekiyor. Dolayısıyla Tel Rıfat’ta yuvalanan terörist gruplar, bölgenin topyekûn güvenlik sorununa tehdit oluşturuyor. Bu nedenle yeni Kızıl Elma’nın Tel Rıfat olması kuvvetle muhtemel. Zaten TSK ve ÖSO’nun terör örgütü PKK/PYD’ye karşı yaptığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında stratejik öneme sahip Tel Rıfat bölgesinden TSK’nın bombalaması üzerine Rus askerleri çekilmişti.(1) PKK/PYD; Şubat 2016’da Rus hava desteği ile Afrin’in doğusunda Tel Rıfat-Minnig hattını ÖSO’dan ele geçirerek bu bölgelerdeki gücünü tahkim etmişti. Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ/ IŞİD/PKK/PYD gibi terörist grupların etkinliği, Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile neredeyse yok olma aşamasına geldi. Altı ay gibi kısa bir sürede terör örgütleri, bütün Suriye’de topraksızlaştırılacak. Teröristlerin kontrol ettiği Tel Rıfat’ın asli halkı Araplardan oluşuyor. Tel Rıfat alınırsa Azez üzerindeki tehlike de kalkmış olacak. Çünkü örgüt zaman zaman buradan Azez’e saldırıyor.
I. Dünya Savaşı’nda 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birlikleri Afrin-Tel Rıfat-Azez hattını tahkim etmişti. Bu tarihi perspektiften bakıldığında bu hattın stratejik önemi daha net ortaya çıkıyor. Tel Rıfat’ın terör gruplarından arındırılmasının bir diğer önemi de; Halep yolunun ve kırsalının kontrol edilmesini kolaylaştıracak olması. Türkiye ile ABD arasında terör örgütünün silahlandırılmasına yönelik tartışmaları hatırlayın. Özellikle ABD binlerce tır dolusu silah ve mühimmatı Suriye’ye intikal ettirmiş, DAEŞ’le savaş bahanesiyle PKK/PYDD unsurlarına teslim etmişti. O silah ve mühimmatın önemli bir kısmının Afrin’de depolandığı, Afrin merkezinin ele geçirilmesinden sonra ortaya çıktı. Sıkı durun kime niyet kime kısmet? Amerikalılar teröristleri silahlandırıyoruz derken Suriyeli Muhalifleri donatmış oldular. İşte o silahlar TSK ve ÖSO’nun ganimet envanterine çoktan girdi. Tanksavar, uçaksavar, mayın, aklınıza ne gelirse hepsi şimdi ÖSO’nun elinde. ÖSO TSK’nın temin edemeyeceği silah ve mühimmata kavuşmuş oldu. Şimdi o silah ve mühimmatla Tel Rıfat’a da girerler Mümbiç’e de giderler. Türkiye’nin konjonktür okuması mükemmel. Trump yönetiminin Ortadoğu’daki askeri müdahaleyi tırmandırmayı planladığından hareketle Ankara, bir yandan İran’ı, Suriye ve Irak’ta paramiliter İranlı grupların Türkiye aleyhtarı faaliyetlerini durdurması konusunda uyarırken, diğer yandan Suriye ve Irak’taki savaşlara müdahalesini genişletme hazırlarında. Durup dururken Sincar’da nereden çıktı demeyin? İki yıl önce 27.10.2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Biz buna müsaade edemeyiz.” sözleriyle operasyonun düğmesine basıldığını haber vermişti. 23.08.2016’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani beraberinde bir heyetle Ankara’ya gelmiş, Barzani’yi havalimanında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Hadi Sinirlioğlu karşılamış, Barzani uçaktan iner inmez ayağının tozuyla bildirilen programın aksine MİT müsteşarı Hakan Fidan’la görüşmeye gitmişti.(2)
Barzani ve beraberindeki heyet için gerçekleştirilen güvenlik ve istihbarat konuşlu sunumun ardından, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin IKBY’de Gülen’e bağlı 20’den fazla okulun kapatılmasının yanı sıra, IŞİD ve Kuzey Irak’ta üslenen PKK ile mücadelede işbirliğinin konuşulduğu basında yer almıştı.(3) ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’in Ankara temasları sırasında Türkiye’nin başkentinde bulunan Mesut Barzani, Türk diplomatlarının gözetiminde John Biden ile buluşturulmuştu.(4) 25.10.2017’de Irak Başbakanı Haydar el İbadi ve beraberindeki heyet Ankara’ya geldiğinde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile diğer yetkililerin katıldığı toplantılar gerçekleşmiş, Türkiye ile Irak arasındaki işbirliğinin bölgesel barış, istikrar ve güvenliğe katkı sağlayacak şekilde ele alınmıştı.(5) Sincar harekâtının iki yıl öncesinden planlandığı anlaşılıyor. O nedenle Trump ister SDG’yi desteklemeyi sürdürsün, ister Ankara’nın tekliflerini kabul edip PYD/YPG ile bağlantısını kessin, Ankara’nın hem Suriye’ye hem de Irak’a müdahalelerini arttırma planları, zaten patlamaya hazır olan durumu daha da kızıştıracak görünüyor.(6)
Terör örgütü PKK, Musul ilinin batısında yer alan Sincar ilçesinin stratejik konumu sebebiyle bölgeyi terk etmiyor. Musul kent merkezinden yaklaşık 120 kilometre mesafede yer alan Sincar’da terör örgütü DEAŞ öncesi yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı tahmin edilirken, bu nüfusun üçte ikisi Ezidiler, diğer bölümü ise Sünni Kürt ve Araplardan oluşuyor. PKK’nın konuşlandığı Sincar, Suriye sınırına çok yakın olmasının yanı sıra aynı zamanda Türkiye’den uzak sayılmaz. Bölgenin arazi koşullarının engebeli olmamasından dolayı mevcut kara yollarından hem Suriye’ye hem de Türkiye sınırına rahatlıkla ulaşılabiliyor. Terör örgütü Suriye’den getirdiği araçlarla sınır üzerinden istediği şekilde hareket edebildiği gibi birçok yola da keyfi şekilde kontrol noktaları kurmuş durumda. PKK’nın, 1983 yılından bu yana konuşlanıp birçok kamp kurduğu Irak-İran sınırındaki Kandil Dağı’na alternatif bir yer olan Sincar Dağı ve çevresi, elinde tuttuğu Suriye’nin kuzeyi ve Irak’la temas için en iyi yer konumunda. Irak kamuoyunda Türk ordusunun Irak ordusu ile gerçekleştireceği olası müşterek askeri harekâtına sosyopsikolojik zemin hazırlayan açıklamalar dikkat çekiyor. Irak Parlamentosu’ndaki Ezdi Kürt Parlamenter Viyan Daxil’in, IŞİD tarafından kaçırılan 120 Ezdi çocuğunun kurtarılma çağrısı da bu kapsamda. Konu sadece kaçırılan Ezidi çocuklar değil. Ezidi Ruhani Meclisi Danışmanı Kerim Süleyman, Ezidi Ruhani Meclisi’nin, gençlerinin silahlandırılıp Sincar’dan Suriye’ye ve Afrin’e gönderilmesine şiddetle karşı çıktığını, bu durumun da kabul edilemez olduğunu söylüyor. Irak’ta Musul’un Sincar ilçesindeki Ezidi Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo’da, terör örgütü PKK ile ona bağlı Ezidi silahlı gruplar arasında “Ezidi gençlerinin Afrin’e gönderilmesi hususunda” çatlakların meydana geldiğini belirtenlerden. Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Sorumlusu Kadir Kaçak ise, PKK’nın ivedi bir şekilde bölgeden çıkarılması gerektiği görüşünde. Terör örgütü DEAŞ’ın, Ağustos 2014’te Sincar’a saldırmasını bahane eden PKK, Ezidileri koruma bahanesiyle bölgede yerleşmiş, farklı isimler adı altında kendi himayesinde Ezidilerden oluşan silahlı gruplar kurmuştu.
1.4.2017’de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Orgeneral Hulusi Akar Bağdat’ta, “Şu anda Kandil’de nasıl mücadele ediyorsak, ikinci bir Kandil oluşturmak için de Sincar bölgesinde bazı yapılanmalara girdiler. Biz buralarda da diğer yerlerde de mücadelemizi sürdüreceğiz. Gerekli müdahaleleri de yapacağız. Mücadelemizin bir parçasıdır nerede olursa olsun müdahale etmek, nerede olduğu önemli değil. Bunu ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile görüştük. Kendileri de özellikle bu Sincar bölgesinden çıkarma ile ilgili bizimle işbirliği yapacaklarını ve planlarının da hazır olduklarını bize de söylediler” diye konuşmuştu.(7) Mart başında Türk Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar Bağdat’a gitmesi dikkatlice izlenmişti. Terör örgütü yanlısı bazı haber sitelerinde Akar’ın Bağdatlı generallerle PKK ‘ye karşı ortak harekât düzenlemek için görüşmeler yaptığı gündeme getirilmişti.(8) Iraklı mevkidaşı Osman el-Ganimi tarafından resmi törenle karşılamış, Irak Savunma Bakanı İrfan el-Hiyali ile görüşmüştü. Ardından Akar ve beraberindekiler, Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde ana gündemin PKK ile mücadele olduğu belirtildi.(9) Akar’ın temasları neticesinde; bölgedeki durum ve şartlardan doğan benzer risk ve tehditlerle karşı, sınır güvenliği ve terörle mücadele konularında ivme kazanan ikili askeri ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılması, iki ülke arasındaki sınır güvenliği, askeri deneyim ve istihbarat bilgi alanının daha da geliştirilmesi için ortak komite kurulması, ikili askeri ilişkilerin eğitim, silahlandırılma ve istihbarat paylaşımı alanında geliştirilmesi konusunda karar alındığı basında yer almıştı.(10) Ankara ve Bağdat arasında iki ülkenin güvenliğine yönelik tehdit algısının güncelliğini koruduğu görülüyor. Bağdat’taki bakanlık binasında Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüşen Irak Adalet Bakanı Haydar ez-Zamili, ortak sınır güvenliği konusunda Türkiye’nin tüm taleplerine “olumlu ve iyi niyetle” yaklaştıklarını belirtmesi de bunu gösteriyor.(11)
Sincar Operasyonunun tarihini belirtmek için müneccim olmaya gerek yok. Operasyon 12 Mayıs’taki Irak seçimleri sonrası yapılacak. Nereden biliyorum? 10 Mart 2018’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ordusu ile birlikte PKK’ya sınır ötesi operasyon yapılacağını açıklayan Çavuşoğlu, “Afrin Harekatı mayıs ayına kadar biter. Irak’ta da PKK’ya sınır ötesi operasyon olacak, Irak yönetimi ile birlikte yapacağız. Afrin Harekatı bitmese de iki operasyonu aynı anda yürütecek kapasitemiz var” demişti. Çavuşoğlu’na göre; Irak’la birlikte PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon12 Mayıs’taki Irak seçimleri sonrası yapılacak.(12) Türkiye’nin Sincar harekâtını, merkezi Irak Hükümetinin yanı sıra eğitim verdiği yerel milislerle birlikte gerçekleştireceği belirtiliyor. Türkiye ve Irak’ın Sincar’a ortak operasyon düzenleyeceği geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. Erdoğan, ‘Bir gece ansızın Sincar’a gireriz’ diyerek yeni rotayı çizdi. Türkiye’nin Sincar bölgesinde eli oldukça güçlü. 12 Mayıs’taki seçimlerin ardından düğmeye basılacak. Irak karadan, Türkiye ise havadan vuracak. Yakın zamanda yaşanan bir diğer gelişme de Musul İl Meclisi Başkanı Beşir Kiki’nin ‘Sincar çağrısı’ oldu. Kiki, açıklamasında Sincar ilçesindeki kamu binalarını elinde tutan PKK’nın ilçeyi terk etmesi için 10 günlük süre tanıdıklarını ifade etti. O 10 günlük süre bugün doldu. Böylece Bağdat yönetimi, Sincar’a yönelik tavrını resmen ortaya koyarken, operasyonun sinyalini vermiş oldu. Türkiye ise Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’na benzer bir yapıyla Irak’ta da irtibat halinde. Ninova Muhafızları denilen bu birlik, ismini, Sincar’ın da içinde bulunduğu Ninova ilinden alıyor. Ninova muhafızları, ilk olarak 2014 yılında kenti DAEŞ’in işgal etmesinin ardından ‘Haşdi Vatani’ ismiyle ortaya çıktı. İlk olarak Bağdat yönetiminin isteğiyle kurulmuş olsa da, daha sonra bu gruptan Bağdat elini çekti. Ninova Muhafızları’na Türkiye, Başika Kampında eğitim vererek destek oldu. Ezidi Kürtler, Türkmenler, Kürtler ve Sünni Araplardan oluşan bu muhafızların sayısının 10 bini aştığı belirtiliyor.(13) MİT Sincar öncesi teorik alt yapısını oluşturduğu operasyonun başarılı olması için sahada. Tıpkı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtında olduğu gibi, MİT’in haber alma, riski azaltma vb. faaliyetleri operasyon süresince güvenlik güçlerinin intikalini kolaylaştırıyor. İstihbarat birimleri, terör örgütünün lojistik destek kaynaklarını tespit edip ortadan kaldırıyor. Bunun için bölgedeki yerel güçler dahil bir çok grupla, yerel aşiretlerle işbirliğine gidiliyor. Kelle koltukta hizmet eden teşkilat mensupları, Türk milletine yeni bir zafer hediye etmek için var güçleriyle çalışıyor. Sadece Bağdat yönetimi değil, Erbil, Süleymaniye ve Duhok’daki yerel birimler de Türk istihbaratına her türlü bilgi akışında yardımcı oluyor. Düşünün kendi aralarında anlaşamayan Erbil ve Bağdat’ı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan PKK’a yönelik harekât için bir araya getirdi ve desteklerini aldı. Ne diyelim kıskananlar çatlasın!
Bakınız:
1- http://www.aksam.com.tr/dunya/rus-ve-esed-askerlerinin-stratejik-oneme-sahip-olan-tel-rifat-bolgesinden-cekildigi-iddia-edildi/haber-
2- http://www.dw.com/tr/mesut-barzani-ankarada/a-19496400
3- http://www.aljazeera.com.tr/haber/barzani-ankarada
4- https://www.cnnturk.com/turkiye/mesud-barzani-ankarada
5- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710251030737054-ibadi-ankara-geldi/
6- http://www.wsws.org/tr/articles/2017/03/07/turk-m07.html
7- https://www.sondakika.com/haber/haber-bakan-cavusoglu-ndan-sincar-da-abd-ile-isbirligi-9446232/
8-https://rojname.com/news/Hulusi-Akar
9- http://www.aksam.com.tr/guncel/genelkurmay-baskani-hulusi-akar-iraka-gitti/haber-712577
10- http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hulusi-akarin-surpriz-irak-ziyareti-sonrasi-aciklama-40758213
11- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803201032715578-irak-sinir-guvenligi-konusunda-turkiyeyle-isbirligine-haziriz/
12- http://tr.farsnews.com/world/news/13961219001232
13- https://www.turkiyehabermerkezi.com/ozel-haber/turkiyenin-sincardaki-az-bilinen-gucu-tipki-oso-gibi-haberi-141604

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir