KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. suriye kürtlerine çeşitli silahları vermek büyük kürdistanı kurmağın ilk aşamasıdır

suriye kürtlerine çeşitli silahları vermek büyük kürdistanı kurmağın ilk aşamasıdır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
256 0

Hasan hanizade batı asya siyasi analisti ABDnin suriye kürtlerine silah göndermesine atıfta bulunarak İLNA muhabirine şöyle söyledi: suriye kürtlerine çeşitli silahları vermek büyük kürdistanı kurmağın ilk aşamasıdır. ABD geşmişten bugüne kadar büyük kürdistanı kurmağın peşinde. ırak bölgesel kürt yönetimi Önümüzdeki aylarda bağımsız bir devlet kurmanın tasarısını resmi biçimde başlayacak görünüyor. bununla paralel federal devlet yada büyük kürdistan projesi tartışmaları ABD tarafından başlanıyor. Bazılarına göre bu proje aylar önceden ve hatta kubani halkının DAEŞle savaşdığı günlerden başlamış ve şimdiki durumda son aşamalarını tamamlıyor.

Hanizade şöyle devam etti: şüphesiz ABD suriyede ve DAEŞin başkenti olan RAKKA da YPGyi kullanması suriyeden ıraka bağımsız kürt koridoru kurmak politikası izlemek anlamındadır. Bu yüzden suriye kürtlerine her türlü hafif ve ağır silahlar göndermek türkiyenin sinirlenmesine neden olmuştur. Başka açıdan bu konu suriye için büyük tehlikeler özellikle bu ülkenin bölünmesi değerlendirile bilir.

Bu bölge uzmanı önümüzdeki aylarda kürt ekseninde büyük ve şaşırtıcı siyasi olaylara şahid olacağımızı söyleyerek şöyle devam etti: verilere göre önümüzdeki aylarda batı asya bölgesi siyasi arenada ve sahada şaşırtıcı olaylara sahne olacak gibi görünüyor. Çünkü tel aviv ve vaşington resmen bağımsız kürt bölgesini kurmak peşindeler. Bu yönde kürtlere silah göndermek suriyenin toprak bütünlüğünün ihlali olarak değerlendirmeliyiz. Dolayısiyle rakka ve musul modellerini değerlendirerek bu kavram belirleniyor ki kürtler önemli operatörler olarak ABDnin güvenini toplayarak başka meseleleri takip etmeyi başarmışlardır. Bu meselelerin birisi ırak kürdistanı ve ondan sonra suriye kürdistanının bağımsızlığıdır.

Hanizade sonunda şöyle söledi: son günlerde görüyoruz ki ırak bölgesel kürt yönetimi bağımsız seçim komitesi bağımsızlık refrandumu için hazır olduklarını ilan etmiş ve büyük olasılıkla bağımsızlık refrandumu bu bölgede yapılacaktır. Ama kesin zamanı belli değildir. Bu yüzden şuna dikkatlı olmamız gerekiyor ki türkiye suriye ve sonunda ıraktan oluşan kürt koridorunu kurmak israilin klasik ( nil – fırat ) projesidir. Dolayısiyle bu durumda ve IBKY yetkililerin sözlerine atıfta bulunarak ve ABD destekli suriye kürtlerinin DAEŞle savaşta rollarının kabartılması göz önüne alarak önümüzdeki aylarda özellikle musulun geri alınması sonrası önemli ve şaşırtıcı olaylara şahit olacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir