KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya’da Türkiye’yi düşman olarak görenlerin oranı yüzde 8’e geriledi

Rusya’da Türkiye’yi düşman olarak görenlerin oranı yüzde 8’e geriledi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
304 0

06.06.2017-Moskova / Rusya’da yapılan son kamuoyu araştırması, politik liderlerin yakınlaşmasıyla krizden çıkan Türkiye-Rusya ilişkilerinde tabanda da “barış havası”nın yeniden esmekte olduğunu ortaya koydu.

Levada Center tarafından yapılan “Rusya’nın düşmanları” kamuoyu araştırmasında Türkiye’ye bu sıfatı yakıştıranların oranı sadece yüzde 8 ile nihayet tek haneli rakama düştü.

Türkiye’ye “Rusya’nın düşmanı” diye bakanların oranı yüzde 8 olarak açıklandı. Rusya halkının “düşman ülkeler” listesi hazırlanırken Türkiye 11’inci sırada, en sonlarda yer aldı.

Oysa uçak krizinin hemen ardından 2016’da yapılan ankette bu oran yüzde 29, Türkiye’nin listedeki yeri ise üçüncülüktü. Rusya uçağının düşürülmesinin ardından başlayan Türkiye karşıtı yoğun propaganda ile halkı Türkiye’ye bakışı olumsuz yönde değişmişti. Ancak eski anketten de anlaşılacağı gibi, en sıkıntılı zamanda ve en yoğun propagandaya rağmen Türkiye’yi Rusyanın “açık ve net düşmanı” görenlerin oranı yine de üçte biri bile bulmamıştı. Son anket, Putin ile Erdoğan arasındaki “barış”, imzalanan anlaşmalar, kaldırılan yaptırım ve yasaklarla birlikte yeniden yakınlaşma başlandığına işaret ediyor.

Bu arada anket yüzde 70 ile “düşmanlık” tanımının en çok ABD ile ilişkilerde kullanıldığını gösterdi. İkinci sırada yüzde 50 ile Ukrayna var. Daha sonra Almanya ve Letonya sırlanıyor. Türkiye’nin “üçüncü düşman” ünvanını bu yıl Almanya aldı.

Halkın gözünde “en dost” ülkeler ise Belarus, Çin, Kazakistan, Suriye ve Hindistan Rusya’nın “uluslararası izolasyon” içinde olduğunu düşünenler son iki yılda yüzde 54’ten yüzde 46’ya indi.

Ankaramoscow.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir