S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

Rusya ve Türkiye dünyada eşi benzeri bulunmayan 2 Avrasyalı güç devleti

Gündem, Rusya, Türkiye 2 Nisan 2018
99


Rusya Dışişleri’ne bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi MGİMO Uygarlıklar Ortaklığı Merkezi Başkanı, emekli büyükelçi Veniamin Popov, Rusya ve Türkiye’nin dünyada eşi benzeri bulunmayan 2 Avrasyalı güç devleti oluğunu kaydetti.

Rus basınında Avrasya bölgesinin gelecek perspektiferi konusunda bir makale yazan ünlü Rus diplomat Popov, bu bağlamda Rusya, Türkiye ve İran arasındaki işbirliğinin giderek arttığına işaret etti.

Özellikle Rus-Türk ilişkilerinin giderek güçlendiğine dikkat çeken Popov şu değerlendirmede bulundu: “Rusya ve Türkiye dünyada eşi benzeri bulunmayan 2 Avrasyalı güç devleti olmakta. Türkiye topraklarının yüzde 3’i Avrupa arazisinde, Rusya topraklarının da üçte biri Avrupa arazisinde. Her iki ülkenin geriye kalan toprakları Avrasya çoğrafyasında.

Rusya ve Türkiye arasındaki çokboyutlu işbirliği son zamanlarda giderek güçleniyor. Türk inşaat firmaları Rusya’da çok sayıda projelere imza atıyor. Ankara’nın Rusya’dan askeri teknoloji ve silah satın alması artmaya başladı. Türk tatil kıyılarında Rus turist sayısı giderek artıyor. Bu yıl Rus turist sayısının 6 milyona ulaşacağı bekleniyor. Ortak evlilik sayısı 100 bini aştı. Rusya, Akkuyu başta olmak üzere Türkiye’de dev stratejik tesisler inşa ediyor.”

TARİHTE YAŞANANLAR ARTIK GEÇMİŞTE KALDI

Tarihte Rus-Türk ilişkilerinin zor geçtiğini ve çok sayıda savaşların yaşandığını da hatırlatan Popov, tarihte yaşananların geçmişte kaldığını da kaydetti. Rus emekli büyükelçi, “Bir bilim olarak tarih de çatışan taraflara şunları öğretmekle önem ve özellik arzediyor: Geçmişte yaşananların üstesinden gelmek, hatalar yapmamak ve iyi ilişkilere katkı sağlamak.” ifadeler kullandı.

Popova göre, tarih ve çoğrafya şu sürece fayda sağlıyor: İkili ilişkilerindeki bazen zorluklara rağmen Rusya ve Türkiye günümüzün tehditleri karşısında karşılıklı işbirliği yaparak önemli bir ölçüde kuşku ve ihtiyatlı olma kuşkularını da bastırabiliyor.

FUAD SAFAROV Kafkassam moskova

Yorumlar