KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ruslar ve Rumlar

Ruslar ve Rumlar

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
378 0

Gökhan Güler
Gökhan Güler
Yıl 1774, Çarlık Rusya Küçük Kaynarca Anlaşması ile Osmanlı topraklarında yaşayan Ortodoksların hamisi oldu. İşte bu tarihten sonra Rumların tarih sahnesinde birden bire önü açılıverdi. Ortodoks Rumlar (Yunanlılar), Rusların hamileri olmaları ile birliktedenizaşırı ticarette ciddi bir sermaye birikimi elde etmeyi başardılar. 1800’lerde Osmanlı’nın zayıflamasını fırsat bilen Rumlar, Çarlık Rusya, Fransa ve İngiltere ile birlikte hareket ederek Yunanlıların bağımsızlığını (1830) kazanmasında önemli rol oynadı.

1878’e gelindiğinde Osmanlı ’’Rus’’ saldırılarından kendisini koruması karşılığında İngilizlere Kıbrıs Ada’sını bıraktı. Bu sürecin sonucunda Rumlar (1960) Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ’’Kurucu Ortağı’’ olabilme hakkını böylelikle elde etti. Acaba Rus tehlikesi! olmasa İngiltere Kıbrıs’a gelebilir miydi? Eğer İngiltere Ada’ya hiç gelmemiş olsa Rumlar bugün bulundukları noktada olabilir miydi? Görüldüğü gibi Rum/Yunan ikilisinin Rusya ile olan ilişkileri böylesine derin, kazançlı ve köklü bir tarihi geçmişe sahip.

Rumlar ve SSCB arasında 1960’dan itibaren kurulan (askerî / dini) ilişki gerçek manada soğuk savaş sonrasında Rusya Federasyonu (ekonomik) ile sağlanabilmiştir. Düşünebilirmisiniz GKRY, 2015’de Rusya’ya 200 milyar dolar ile en fazla yatırım yapan 5 ülke içerisinde yer almıştır. GKRY’ne yapılan dış yatırımlara bakıldığında ise % 80 ile Ruslar ilk sırada yer alıyor. Bu nasıl mı oluyor? Tabii ki Rus sermayesi ile…
GKRY’de kıyı bankalarının ve deniz taşımacılık şirketlerinin en az yarısı Ruslara ait. İki ülke arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması bulunuyor.
GKRY ile Rusya arasında birçok askerî, ekonomik, enerji ve üs konularında içeren çeşitli seviyelerde ikili anlaşmalar mevcut. Kısa süre önce Rus S7 Havayolu şirketi Kıbrıs Havayolları’nın (Cyprus Airways) ticari markasının kullanım hakkını elde etti. Güney Kıbrıs’a senede 3 milyon turist gidiyor ve bunun dörtte birini Rus turistler oluşturuyor.
Ortodoks dünyasının doğal bir üyesi olan GKRY’de kilise çok etkin, öyle ki siyasete ve ekonomiye yön vermekte
GKRY’de 100 binden fazla Rusça konuşan insan yaşadığı öngörülüyor. Ruslar için kurulmuş okullar, alışveriş merkezleri, Rusça yayın yapan TV, radyo ve medya organları var. Öyle ki küçük Rusya haline geldiği düşünülen Limasol için günümüzde bazı kesimler Limasolgrad ismini kullanmaktadır.

Enerji devi ve BM 5 daimi üyesinden biri olan Rusya Federasyonu ile Rumlar arasındaki ilişkiler her ne kadar eski ve köklü bir tarihi geçmişe sahip olsa da, sonuçta çıkar ve menfaate dayanmaktadır. Bakalım Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile olan ilişkilerini düzeltmesi Doğu Akdeniz’dekienerji paylaşımını ve Kıbrıs müzakerelerininasıletkileyecek? Gökhan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir